Zabieg stomatologiczny/fot. Fotolia

Dlaczego plomby wypadają?

Wypadanie plomb to problem, z którym spotyka się wielu z nas. Zazwyczaj za ten stan winimy dentystę, który prawdopodobnie niedokładnie przygotował ubytek do wypełnienia. Jednak uczeni z uniwersytetu w fińskim mieście Oulu stwierdzili, że to nie dentysta jest winny, tylko nasz organizm. Z ich badań wynika, że za wszystko odpowiadają enzymy z grupy metaloproteinaz.
/ 12.12.2012 15:55
Zabieg stomatologiczny/fot. Fotolia

Co to są metaloproteinazy?

Metaloproteinazy to grupa enzymów, która wchodzi w skład wszystkich ludzkich tkanek. Odpowiedzialne są za trawienie kolagenu oraz rozkład innych białek tworzących przestrzenie międzykomórkowe. Enzymy te biorą udział w procesach gojenia się ran oraz przebudowie kości i chrząstek. Metaloproteinazy wchodzą także w skład zębiny, czyli tkanki wchodzącej w bezpośredni kontakt z wypełnieniem. Fińscy naukowcy doszli do wniosku, że organizmy niektórych osób produkują zbyt wiele metaloproteinaz. Ich nadmiar w zębinie sprawia, że plomba po roku traci nawet 50% swojej wytrzymałości. Właśnie dlatego aktywność metaloproteinaz ma ogromny wpływ na to, jak długo będziemy omijali dentystę szerokim łukiem.

Warto wiedzieć: Leczenie zębów - prywatny gabinet czy państwowa przychodnia?

Jak powstrzymać proces wypadania plomb?

Skoro nasz organizm produkuje nadmierne ilości metaloproteinaz, to znaczy, że jesteśmy skazani na częste wizyty u dentysty? Niekoniecznie. Wystarczy zażywać leki, które będą blokowały aktywność tej grupy białek. Uczeni zalecają stosować preparaty z chlorheksydyną. Ten składnik można znaleźć w recepturach past do zębów i płukanek. Miejmy nadzieję, że już niedługo chlorheksydyna będzie dodawana do mieszanek, z których wykonuje się wypełnienia stomatologiczne.

Dzięki tego rodzaju wypełnieniom znacznie dłużej moglibyśmy się cieszyć zdrowym uśmiechem. Należy jednak pamiętać, że plomby (niezależnie od jakości materiału, z którego są wykonane) służą nam codziennie, dlatego nie powinno nas dziwić, że z czasem ich trwałość maleje i wypadają. Istnieją jednak sposoby na to, aby plomba trzymała się naszych zębów dłużej.  Należy o nią dbać już po wyjściu od stomatologa. Oto kilka podstawowych zasad:

  • przez dobę od zabiegu szczotkuj zęby bardzo delikatnie,
  • przez 24 godziny od założenia wypełnienia nie sięgaj po alkohol i papierosy,
  • zrezygnuj z twardych przekąsek,
  • unikaj słodkości, które łatwo przyklejają się do zębów, np. ciągnących się cukierków typu krówki czy batonów.

Ponadto należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej i odpowiednią dietę (bogatą w wapń, fluor i witaminę D), ale tych zasad powinien przestrzegać każdy, nie tylko właściciel świeżych plomb.

Polecamy także: Zdrowe zęby - poradnik

Źródło: ScienceDaily

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!