Przesiadywanie przed monitorem obciąża zarówno ciało, jak i umysł. Trudno więc się dziwić, że po całym dniu pracy odczuwasz zmęczenie i ból. Te skutki uboczne można jednak ograniczyć. Podpowiemy ci, jak to zrobić.
Jak złagodzić dolegliwości wywołane siedzącą pracą przed komputerem?
1. Zespół cieśni nadgarstka
Schorzeniu sprzyja powtarzanie tych samych ruchów podczas pisania na klawiaturze i posługiwania się myszką. Z czasem pojawia się mrowienie palców oraz ból nasilający się w nocy, promieniujący do łokcia, a nawet ramienia.- Używaj żelowej podkładki pod nadgarstek. Pracując, nigdy nie trzymaj ręki zawieszonej w powietrzu.
- Gimnastykuj rękę. Co godzinę wykonaj kilka ćwiczeń rozluźniających: potrząsaj dłońmi, na przemian zaciskaj pięści i prostuj palce.
2. Ciężkie nogi
Gdy nogi są długo unieruchomione, nie pracuje tzw. pompa mięśniowa, która umożliwia tłoczenie krwi z nóg do serca. Może to powodować uczucie ciężkości nóg, obrzęki, a nawet żylaki.- Ustaw dobrze fotel. Siedzisko powinno być na takiej wysokości, żebyś mogła postawić całe stopy na podłodze, a brzeg fotela nie uciskał ud. Jeśli jest to niemożliwe, korzystaj z podnóżka.
- Unikaj zbyt obcisłej bielizny, spodni, skarpet, pończoch z ciasnymi ściągaczami.
3. Podrażnienie oczu
Wpatrując się w monitor, zbyt rzadko mrugamy. A to powoduje uczucie suchości oczu i łzawienie.- Zadbaj o dobre oświetlenie – przede wszystkim odpowiednie ustawienie lampki biurkowej. Jej światło powinno padać na klawiaturę i dokumenty, z których korzystasz.
- Pamiętaj o mruganiu – ten odruch ułatwia rozprowadzanie łez. Jeśli czujesz, że oczy są wysuszone, używaj nawilżających kropli, tzw. sztucznych łez.
4. Bóle pleców
Przeciążenia i brak ruchu osłabiają mięśnie i więzadła podtrzymujące kręgosłup. Powoduje to przykre i uciążliwe bóle pleców.- Ustaw oparcie fotela tak, by dotykało łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka. Jeśli fotel nie jest wyprofilowany, używaj np. zwiniętego ręcznika (podkładaj go pod odcinek lędźwiowy).
- Uprawiaj sport – korzystne dla kręgosłupa jest pływanie, aqua aerobik, nordic walking, pilates, fit ball (ćwiczenia na dużej piłce).
5. Zaparcia
Brak ruchu osłabia również mięśnie jamy brzusznej, co spowalnia perystaltykę jelit. Jeśli dodatkowo menu jest ubogie w błonnik, a z powodu pośpiechu odkładamy wizytę w toalecie, możemy mieć problemy z wypróżnieniem.- W czasie pracy podjadaj suszone i świeże owoce oraz warzywa. Zawierają błonnik, który ułatwia wypróżnianie.
- Korzystaj z toalety, gdy tylko poczujesz potrzebę wypróżnienia.
6. Nadwaga
Spędzanie większości dnia w bezruchu sprawia, że organizm nie jest w stanie wykorzystać dostarczonych mu kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową.- Unikaj tuczących przekąsek (np. pączków, batoników). Lepiej schrup jabłko, marchew, możesz też zjeść kilka orzechów lub garść pestek dyni.
- Pamiętaj o wypijaniu 2 litrów wody dziennie. Wypełnia ona żołądek, zmniejszając głód.
- Ćwicz 3–4 razy w tygodniu po 60 minut.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!