Najczęściej objawia się burczeniem w brzuchu, zaparciami, biegunkami, wzdęciami. Na zespół jelita drażliwego cierpią zwłaszcza osoby żyjące w stresie i pośpiechu. Chorobę leczy się wyłącznie objawowo, tzn. łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.
Biegunki
Jeśli są dominującym objawem, pomogą leki zawierające loperamid. Zwiększają wchłanianie wody i elektrolitów oraz hamują ruchy jelit. Dzięki temu biegunka szybko ustaje.
Zaparcia i wzdęcia
Pomocne są preparaty rozluźniające oraz rozkurczowe. W wypadku wzdęć pomagają leki zawierające symetykon.
Wszystkie leki (także te bez recepty) należy stosować po konsultacji z lekarzem.
Dieta
Odgrywa kluczową rolę. Najlepsze efekty daje dieta lekkostrawna, którą modyfikuje się w zależności od postaci choroby (z przewagą biegunek lub zaparć).
W obu wypadkach należy jeść regularnie, o stałych porach, 4–5 niewielkich posiłków dziennie. Szczególnie ważne są śniadania, np. płatki kukurydziane z ciepłym mlekiem lub jogurt z muesli i bananem. Trzeba jeść bez pośpiechu,
w spokoju. Najlepiej wyłączyć z diety potrawy ciężkostrawne, smażone i ostro przyprawione. Należy używać łagodnych przypraw.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!