Grzybica paznokci to jedna z tych chorób, którą łatwo złapać, a trudno się jej pozbyć. Cierpi na nią ponad 20 proc. Polaków. Można się nią zarazić na basenie w saunie; złapać, używając zakażonych butów, skarpet, przyborów do pedikiuru. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć i wysoka temperatura. Leczenie grzybicy paznokci wcale nie jest proste, bo paznokcie są oporne na leki, które można dostać bez recepty. Konieczne jest więc wsparcie lekarza, najlepiej dermatologa.
Grzybica paznokci - zdjęcia
Grzybica paznokci zaczyna się od przebarwień na paznokciach. Na początku są one białe, z czasem stają się żółte i brązowe. Płytka paznokciowa łamie się, rozwarstwia, może odchodzić od skóry. Taki wygląd paznokci naprawdę nie dodaje urody stopom.
Leki na grzybicę paznokci
Leki na grzybice paznokci dobiera lekarz w oparciu o to, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Jeśli zajęty jest tylko 1-2 paznokcie, wystarczą preparaty stosowane miejscowo (najczęściej w postaci lakieru antygrzybicznego lub specjalnych plastrów). Jeśli zmiany są rozległe, a płytka bardzo zniszczona, konieczne są leki doustne. Wszystkie naprawdę skuteczne leki na grzybicę paznokci są dostępne na receptę.
Leczenie grzybicy paznokci
Leczenie grzybicy paznokci trwa przeważnie co najmniej 3 miesiące. Często stosuje się tzw. terapię pulsową która polega na przyjmowaniu leku doustnego tydzień, potem robi się trzytygodniową przerwę, a następnie znów zażywa lek. Choć kuracja trwa 3 miesiące, preparat działa w organizmie do 9 miesięcy. Takie leczenie grzybicy należy uzupełniać systematycznym szlifowaniem paznokcia. W przypadku zaawansowanej grzybicy paznokci konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego (usunięcie paznokcia).
Leczenie domowe grzybicy paznokci
Leczenie domowe grzybicy paznokci można traktować tylko jako uzupełnienie terapii lekami (same naturalne domowe metody nie są w stanie pokonać grzybicy paznokci). Przede wszystkim trzeba więc dbać o higienę stóp. Podstawą jest niedopuszczanie do długotrwałego zawilgocenia stóp. Przepocone mokre skarpety należy jak najszybciej zdjąć, a skórę umyć i dobrze osuszyć. Warto również nosić buty z lekkich przewiewnych materiałów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!