Jak kontrolować tarczycę?
Wizyta u lekarza - sprawdź, co to za zmiany tarczycy
Jeśli lekarz będzie podejrzewał u ciebie guzki, da ci skierowanie do endokrynologa, bo dopiero taki specjalista może zlecić ci USG tarczycy (w ramach NFZ). Badanie to jest dość dokładne – może wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany tkanki. Nie pokaże jednak, jaki charakter mają guzki. Aby to stwierdzić, trzeba zrobić biopsję (za pomocą cienkiej igły pobiera się próbkę tkanki do badania pod mikroskopem). To konieczne dopiero wtedy, gdy jakiś guzek jest duży (ma ponad 1 cm średnicy), już z wyglądu ma "rakową" budowę, a także, gdy ktoś z twoich bliskich chorował już na nowotwór tarczycy. Na szczęście to się rzadko zdarza.
Regularnie sprawdzaj tarczycę
Guzki, które nie budzą żadnych podejrzeń, wystarczy raz na rok kontrolować, robiąc kolejne USG i pomiar poziomu hormonów tarczycy. Ponieważ jednak czasem zmieniają one swój charakter, zawsze trzeba reagować na objawy.. Dlatego, idź koniecznie do lekarza po skierowanie na USG tarczycy, jeśli jeśli masz:
- ucisk w gardle,
- trudności z przełykaniem,
- utrzymująca się chrypka,
- kłopoty z zajściem w ciążę,
- skłonność do tycia lub chudnięcia,
- ospałość lub nadpobudliwość,
- problemy ze skórą i włosami.
Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!