Gwiazdy, które chorują na endometriozę. Jak sobie radzą? [GALERIA]

Mówmy głośno o chorobie, która dotyczy 10% z nas!
Marta Słupska / 25.04.2018 12:51

Endometrioza nie wybiera – szacuje się, że choruje na nią około 200 milionów kobiet na świecie, a w naszym kraju – co dziesiąta Polka. Z roku na rok mówi się o niej coraz bardziej otwarcie, a kolejne gwiazdy (póki co głównie zagraniczne) coraz częściej nie wstydzą się przyznać, że na nią cierpią. Które z nich borykają się z endometriozą i jak sobie z nią radzą?

Jadłospis dla kobiety chorującej na endometriozę 

Czym jest endometrioza?

Endometrioza powoli wychodzi z cienia, a endowojowniczki (tak często nazywają się chorujące na nią kobiety) starają się nagłaśniać problem, pomagając tym samym innym paniom. O endometriozie mówi się i pisze coraz więcej, wciąż jednak bywa, że chore zmagają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia. Wyobraźcie sobie, że wiele dni w miesiącu zwijacie się z bólu i nie możecie wstać z łóżka, a wszyscy dookoła sądzą, że udajecie albo przesadzacie, a „miesiączka to nie choroba”.

Muszę powiedzieć, że w dzisiejszych czasach o endometriozie nadal bardzo mało się mówi. A przecież choroba ta może być przyczyną problemów z płodnością - trzeba udać się do specjalisty i ustalić prawidłową diagnozę. Jeśli skurcze podczas okresu są silne i nie do zniesienia, a środki przeciwbólowe nie pomagają, to znaczy że coś jest nie tak. My kobiety tyle słyszymy o swoich ciałach, a jednak są sprawy, które mają dla nas większe znaczenie, a są bagatelizowane
– powiedziała Lilly Becker, żona jednego z najlepszych tenisistów na świecie, Borisa Beckera.

Endometrioza bowiem wiąże się z występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy, na przykład w pochwie, jajnikach czy jajowodzie. Powoduje to silne bóle owulacyjne, przewlekłe zmęczenie, nadmierne krwawienia miesiączkowe, plamienia czy ból w trakcie stosunku. Zdarza się, że choroba tak bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, że kobiety decydują się na ostateczność: usunięcie macicy.

To niezwykle intymny temat dla większości kobiet, a jeszcze bardziej dla nastolatek. Gdybym była zdiagnozowana w wieku 16, 26 lub nawet 32 lat, zyskałabym jakże cenny czas życia. Mogłabym być jeszcze bardziej obecna dla mojej rodziny oraz przyjaciół. Miałabym też większą zdolność rozwoju zawodowego
– powiedziała chorująca na endometriozę modelka i aktorka Padma Lakshmi, znana z amerykańskiej wersji programu „Top chef”.

O endometriozie bez wstydu 

Jesteśmy za tym, by otwarcie pisać o tej chorobie i nie zważać na to, że – według wielu – dotyczy spraw intymnych i (jak przeczytałyśmy już w wielu komentarzach i na forach internetowych) całkowicie osobistych. Problemy związane z miesiączką czy funkcjonowaniem macicy dotyczą wielu z nas – nie róbmy z nich tematu tabu. Tym bardziej, że wczesne wykrycie pozwala na szybsze i bardziej skuteczne leczenie endometriozy

Ignorancja wokół problemu endometriozy jest ogromna i dotyka wielu kobiet, które stają się zakładnikami ciszy w obawie przed szyderstwem. Nawet kobiety z branży cierpią w milczeniu. Wierzę, że moja praca w przemyśle modowym i nagłaśnianie sprawy, może rzucić więcej światła na tę chorobę
– wyznała chorująca na endometriozę modelka Millen Magese.

W naszej galerii znajdziecie sylwetki 5 znanych kobiet, które od lat zmagają się (lub zmagały) z endometriozą. Co mówią o swojej chorobie i jak z nią walczą?

Zobacz też:
Ma ją co 10. kobieta. Jak leczyć endometriozę?
Endometrioza to cichy wróg kobiet. Co warto o niej wiedzieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!