Hipotermia – leczenie chłodem w polskich szpitalach

Jakie obowiązki wobec pacjenta ma szpital?
Schłodzenie ciała o kilka stopni za pomocą specjalnego urządzenia do hipotermii zostało po raz pierwszy zastosowane w polskim szpitalu, czytamy w Gazecie Wyborczej. Być może hipotermia okaże się metodą, która dwukrotnie zwiększy szansę na odzyskanie zdrowia po nagłym zatrzymaniu krążenia.
/ 17.03.2011 11:17
Jakie obowiązki wobec pacjenta ma szpital?

W szpitalu przy ul. Banacha przeprowadzono akcję ratunkową 70-letniego mężczyzny, który upadł podczas spaceru w parku z powodu zatrzymania krążenia. Mimo akcji reanimacyjnej – defibrylacji i przywrócenia pracy serca – nie odzyskał świadomości.

Zespół lekarzy zdecydował się na użycie niedawno zakupionego – bez pomocy finansowej NFZ – urządzenia do hipotermii leczniczej. Za pomocą połączonych rurkami mat, którymi okłada się ciało pacjenta, organizm może zostać schłodzony do temperatury poniżej 36,6oC. W celu ochrony ośrodkowego układu nerwowego organizm mężczyzny został wychłodzony do kontrolowanej temperatury 33oC. Ta metoda leczenia daje dwukrotnie większą szansę na powrót do zdrowia i odzyskanie świadomości. Lekarze czekają na przebudzenie pacjenta w ciągu kilku dni.

To pierwszy przypadek użycia metody kontrolowanego obniżania temperatury w celu ratowania osoby w polskim szpitalu. Jeśli ta metoda się sprawdzi, inne placówki będą rozważać zakup sprzętu do hipotermii z własnych środków.

Źródło: Gazeta Wyborcza 17.03.11 /am

Czytaj też: „Schłodzona” dziewczynka całkowicie wyzdrowiała

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA