Ibuprofen może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona

Proces nawrotu choroby powoduje złe samopoczucie, odczuwanie cierpienia przez osobę trzeźwiejącą. Planowanie zapobiegania nawrotom choroby jest istotną częścią programu terapii
Osoby, które regularnie przyjmują ibuprofen – jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, mogą mieć zmniejszone ryzyko rozwoju choroby Parkinsona – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda opisanego w artykule na łamach czasopisma Neurology.
/ 26.04.2011 16:43
Proces nawrotu choroby powoduje złe samopoczucie, odczuwanie cierpienia przez osobę trzeźwiejącą. Planowanie zapobiegania nawrotom choroby jest istotną częścią programu terapii

Ibuprofen jest popularnie stosowanym lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, dostępnym bez recepty. Badanie przeprowadzone na 135000 kobiet i mężczyzn udowadnia jednak, że oprócz dotychczas znanych medycynie właściwości może mieć także pozytywne działanie uboczne. Okazuje się mianowicie, że osoby przyjmujące ibuprofen przynajmniej 2 razy w tygodniu nawet 40% rzadziej chorują na chorobę Parkinsona.

Naukowcy w dalszym ciągu nie wiedzą dokładnie w jakim mechanizmie ibuprofen wpływa na proces niszczenia komórek nerwowych w przebiegu choroby Parkinsona. Jednym z możliwych wyjaśnień jest hamujący wpływ leku na proces zapalny, będący nieodłączną składową czynnej choroby Parkinsona.

„W tym momencie nie ma leku na tę chorobę…” – komentuje prof. Alberto Ascherio, autor badań – „… więc perspektywa, że ibuprofen – istniejący i względnie nietoksyczny lek, może pomóc w ochronie przed chorobą Parkinsona wydaje się interesująca.”

Niestety, co podkreślają badacze, nie można zapominać o możliwych działaniach niepożądanych przyjmowania ibuprofenu, w postaci krwawień z przewodu pokarmowego. Naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni, czy możliwe korzyści przeważają potencjalne ryzyko.

Zobacz też: Leki w chorobie Parkinsona i Alzheimera

Źródło: BBC News/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA