Jak dbać o wątrobę fot. Fotolia

Jak dbać o wątrobę - 3 proste sposoby

Trzeba ją oszczędzać, nie przeciążać i regularnie badać. Oprócz tego - troskliwie o nią dbać! Zobacz, jak możesz to zrobić
Marta Wilczkowska / 04.05.2015 07:00
Jak dbać o wątrobę fot. Fotolia
Niezdrowa dieta, alkohol, nadwaga czy duża ilość używek mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu wątroby. A gdy wątroba zacznie poważnie szwankować, zagrożone może być nawet twoje życie! Warto więc zawczasu o niej pomyśleć. Przeczytaj, jak możesz w łatwy sposób zadbać o wątrobę!

Jak dbać o wątrobę?

1. Pilnuj diety

Praktycznie wszystko co jesz, ma wpływ na zdrowie twojej wątroby. Jeśli chcesz utrzymać ją w dobrym zdrowiu, ważne jest, abyś zadbała o prawidłową dietę. Jak to zrobić? Przede wszystkim ogranicz tłuszcze zwierzęce, bo obciążają wątrobę. Unikaj też potraw ciężkostrawnych, mocno smażonych, fast foodów oraz alkoholu. Używaj przypraw ziołowych, np. jałowiec ułatwia trawienie, a oregano reguluje dopływ żółci.

2. Badaj się

Żeby mieć pewność, że z twoją wątrobą wszystko w porządku (lub wykryć zaburzenia na wczesnym etapie, kiedy są łatwiejsze w leczeniu), warto regularnie robić badania profilaktyczne. O stanie wątroby świadczą m.in. próby wątrobowe (badanie z krwi). Pozwalają wykryć jej stłuszczenie, marskość lub WZW. Warto je wykonywać raz w roku, szczególnie jeśli przyjmuje się jakieś leki doustne.

3. Sięgaj po zioła

Łagodne, naturalne metody to doskonały sposób na wzmocnienie wątroby i wspomaganie jej funkcjonowania. Wątrobę wspierają m.in. preparaty zawierające wyciąg z ostropestu plamistego (ma działanie przeciwzapalne, regenerujące, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych) i karczoch (pobudza wydzielanie żółci). Pamiętaj jednak, że nawet naturalne metody mogą być szkodliwe, jeśli nie stosuje się ich zgodnie z zaleceniami. Dlatego zawsze konsultuj stosowanie różnych supelmentów i preparatów ze specjalistą, a zioła przyjmuj zgodnie z zaleceniami.

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o wątrobę:

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!