1. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Unikaj słońca
Poparzenia i przebarwienia skóry to najłagodniejsze ze schorzeń, jakich maluch może nabawić się podczas zabawy w pełnym słońcu. Zabawa w upale niesie ze sobą również niebezpieczeństwo udaru cieplnego.
2. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Smaruj kremem z filtrem
- Półroczne dziecko smaruj kremami z filtrami fizycznymi (inaczej mineralnymi), np. z tlenkiem cynku
- Roczne dziecko możesz smarować kosmetykami z filtrami chemicznymi. Zapewniają lepszą ochronę, ale wnikają w skórę, przez co u młodszych maluchów mogą wywołać reakcję alergiczną (w przeciwieństwie do mineralnych).
- Uwaga! Niemowlę do szóstego miesiąca życia nie powinno być smarowane żadnymi kremami przeciwsłonecznymi.
3. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Zmień godziny spacerów
W gorące dni nie wychodź z dzieckiem na dwór między godziną 10.00 a 17.00. Jeśli późnym popołudniem temperatura nadal jest powyżej 30 st. C, lepiej cały dzień zostańcie w domu.
4. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Nie przegrzewaj
Podczas upałów zrezygnuj z zasady, że niemowlę nosi jedną warstwę więcej niż mama. Pamiętaj jednak o czapeczce. Malutkie dziecko nie powinno wychodzić z domu bez chusteczki na głowie albo jeszcze lepiej kapelusika z dużym, okalającym rondem, który ochroni twarz i kark.
5. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Chroń też uszy
Niezbyt czysta woda z jeziora czy morza może wywołać zapalenie ucha u dziecka. Staraj się unikać "niepewnych" akwenów, a po kąpieli starannie osuszaj uszy i główkę malucha.
6. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Uważaj na osy i komary
Załóż na wózek moskitierę i spryskaj ubranko dziecka (nie skórę) preparatami odstraszającymi owady. Jeżeli pojawi się obrzęk lub swędzące bąble, podaj dziecku krople antyhistaminowe i wapno. Gdy dziecko użądli pszczoła usuń pęsetą żądło i podaj dziecku wapno, a do tego w miejscu wkłucia przyłóż zimny kompres lub plaster cebuli.
7. Jak dbać o zdrowie dziecka latem? Unikaj kleszczy
Nie spaceruj z dzieckiem pod zwisającymi gałęziami krzewów i niskich drzew. Nie pozwalaj maluchowi siusiać w trawie ani turlać się w niej. Stosuj repelenty odstraszające kleszcze (spryskuj nimi odsłoniętą skórę, ale nie dłonie – maluch wkłada je do buzi). Zobacz też, jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!