1. Dobry sprzęt
Na rynku dostępne są ciśnieniomierze z mankietem nadgarstkowym i naramiennym. Uznaje się, że dokładniejszy pomiar można uzyskać dzięki badaniu ciśnieniomierzem naramiennym. Najwygodniejsze są natomiast ciśnieniomierze elektroniczne. Warto wiedzieć, że każdy nowy ciśnieniomierz trzeba porównać z już sprawdzonym, np. takim z przychodni. Można po prostu przynieść swój ciśnieniomierz na wizytę lekarską i poprosić o zmierzenie sobie ciśnienia tamtejszym aparatem i własnym.
2. Odpowiedni czas
Ciśnienie powinno się mierzyć dwa razy dziennie – rano (przed śniadaniem i zażyciem leków) i po południu (ok. godz. 17.00–19.00). Tak mierzone (przez kolejne 3, 4 dni) pozwoli lekarzowi ocenić, czy mamy jakiś kłopot z krążeniem. Należy pamiętać, by nie mierzyć go wcześniej niż po godzinie od posiłku, wypaleniu papierosa i wypicia kawy (zmierzone wcześniej może być wyższe od prawdziwego o 20 mmHg!).
3. Właściwa metoda
Rękę, na której mierzymy ciśnienie, należy tak trzymać, by opaska znajdowała się na wysokości serca (opuszczenie jej powoduje wzrost ciśnienia o 10–20 mmHg). Ręka musi być podparta. Wynik zapisany Jeśli cierpisz na nadciśnienie lub wyniki pomiarów są graniczne, lepiej zapisuj je, a potem pokaż lekarzowi.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!