Jak można zarazić się opryszczką?

Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.
Prawie 80 procent populacji zarażonych jest wirusem HSV1 – Herpes Simplex Virus typu 1, potocznie nazywanym wirusem opryszczki wargowej. Chorobę rozwija jednak tylko połowa ludzi. Podobnie, istnieją osobnicze różnice w częstości zachorowań u poszczególnych osób. U niektórych osób opryszczka pojawia się co kilka tygodni, u innych zaledwie kilka razy w życiu.
/ 26.10.2010 07:33
Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.

Do zarażenia dochodzi w sytuacjach życia codziennego. Herpes simplex przenosi się łatwo i szybko w wyniku bezpośredniego kontaktu z zainfekowaną osobą. Dlatego należy pamiętać o profilaktyce: unikać picia z tego samego kubka, jedzenia tymi samymi sztućcami, korzystać wyłącznie z własnych przyborów toaletowych i kosmetyków. Wirus umiejscawia się w zwojach układu nerwowego, a objawy pojawiają się podczas chorób zakaźnych i gorączkowych, przed i w trakcie miesiączki, na skutek niedożywienia, stresu, przemęczenia. Jeżeli dojdzie do uaktywnienia choroby, w zmianach mało nasilonych, wystarcza leczenie miejscowe preparatami osuszającymi. W przypadku zmian często nawracających stosuje się leczenie ogólne preparatem o nazwie acyklowir, który przepisuje lekarz w uzasadnionych przypadkach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA