Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka?

Poznaj wpływ cukrów prostych na organizm. Dowiedz się jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka?
/ 31.08.2015 11:36

 Poznaj wpływ cukrów prostych na organizm. Dowiedz się jak ograniczyć słodkie „pyszności” w diecie dziecka?

Jak ograniczyć słodycze w diecie dziecka?

Fot. Fotolia


Niekorzystny wpływu cukru prostego na zdrowie:

 • cukier to „dodatkowy" pokarm, który w wielu przypadkach zajmuje ważniejsze miejsce od innych produktów odżywczych. Na przykład: dziecko pijąc słodkie napoje nie ma ochoty na picie mleka czy maślanki,
 • produkty, które są źródłem fermentujących węglowodanów mają wpływ na powstawanie ubytków zębowych.
 • obfitość cukru w diecie powoduje wzrost wolnych rodników i oksydantów,
 • cukier ma wpływ na zły stan dziąseł,
 • zjedzony słodycz w bardzo krótkim czasie przenika do krwi i niestety jest znacznym obciążeniem dla trzustki,
 • cukier przyczynia się do otyłości oraz jej powikłań w postaci miażdżycy, cukrzycy oraz zaburzenia pracy układu odpornościowego,
 • cukier to wróg pracy jelit.

Nikogo nie zachęcamy do usunięcia z diety dziecka węglowodanów złożonych, gdyż mają bardzo duże znaczenie w funkcjonowaniu organizmu. Jednak cukry proste powinny stanowić mniej niż 10% całkowitej ilości energii. Wartość tę można łatwo przekroczyć jedząc ciasteczka, cukierki i białe pieczywo. 

Niektórym rodzicom udaje się utrzymać dzieci z dala od słodyczy do czasu rozpoczęcia przygody z przedszkolem lub szkołą. Następny okres jest trudniejszy, bo „przecież kolega ma zawsze batonika lub lizaka”. Jednak ciężko ograniczyć słodycze gdy wszystkie okazje do świętowania niestety w większości przypadków ściśle wiążą się z cukrem.

Jak ograniczyć dziecku dostęp do słodyczy:

 1. 1. Uwaga na rodzinę i znajomych

W ciagu roku jest przynajmniej kilka okazji do świętowania. Z tej okazji ktoś zawsze obdarowuje twoje dziecko słodyczami. Jeszcze nie skończyły się zapasy z jednej dostawy a tu już kolejna dostawa cukrów prostych. Masz kilka opcji:

 • poproś bliskie osoby nie obdarowywali dziecka słodyczami,
 • ze słodyczy wybierz te, których za wszelką cenę nie chcesz dawać dziecku (np. lizaki) i bez mrugnięcia okiem wyrzuć je do kosza. Pozostałe słodycze schowaj w wybranym przez ciebie miejscu i od czasu do czasu pozwól dziecku coś wybrać.
 • By nie gromadzić zapasów słodyczy umów się z dzieckiem, że nowa dostawa warunkuje wyrzucenie „starych” słodyczy (z poprzedniej dostawy).
 1. 2. Zmień płatki śniadaniowe

Zachęcająca reklama „zdrowych” słodkich płatków śniadaniowych nie pozwala spokojnie przejść dziecku obok półki z płatkami? Nie daj się zmanipulować. Serwuj dziecku płatki owsiane z dodatkami (suszone śliwki, morele, rodzynki). To pełnoziarnisty produkt, który dłużej uwalnia cukier. Płatki owsiane zawierają błonnik pokarmowy, który ma dobry wpływ na pracę jelit. Możesz pozwolić by raz na jakiś czas dziecko dorzuciło garstkę reklamowanych płatków do zdrowych płatków. Z góry ustal jak należy rozumieć – raz na jakiś czas.

 1. 3. Stosuj zamienniki cukru

Gdy zamierzasz upiec ciasto ograniczaj ilość cukru podaną w przepisie o około 1/3. Zamiast cukru dodawaj owoce. Cukier możesz zastąpić stewią lub cukrem brzozowym. Ksylitol czyli cukier brzozowy przeciwdziała otyłości, gdyż ma mały indeks glikemiczny. Jego zaletą jest to, że zmniejsza łaknienie na węglowodany. Cukier brzozowy ma korzystny wpływ na stan zębów i dziąseł.

 1. 4. Nie nagradzaj słodyczami

Nie traktuj słodyczy jako nagrody. To nie jest wyjątkowe jedzenie tylko posiłek zawierający puste kalorie. Jeśli uda ci się przekonać dziecko, że słodycze to nic wielkiego zmniejszysz pragnienie sięgania po ciasteczkowe potwory. Zachęcaj dziecko do podjadania warzyw, gdyż zawierają więcej cukrów złożonych. Te są trawione wolniej i dostarczają energii przez dłuższy czas.

 1. 5. Zrezygnuj z gotowych napojów

Gdy jedziecie na wycieczkę zaopatrz dziecko w napój przygotowany w domu. Wówczas unikniesz kupowania słodkich napojów. Postaw na wodę i soki warzywne, najlepiej przygotowane przez ciebie. Nie pój dzieci kolorowymi gazowanymi napojami.

Pamiętaj!

 • Cukier prosty jest nie tylko w słodyczach ale również białym pieczywie. Dlatego warto go zastąpić np. razowym.
 • Żadne twoje starania nie przyniosą rezultatu jeśli sama z przyjemnością sięgasz po słodycze.
 • Bądź konsekwentna! Jeśli ustalicie konkretne zasady- przestrzegajcie ich wszyscy bez wyjątku!

Czytaj też: Nasze dzieci nie muszą mieć nadwagi i chorób serca: podpisz petycję do ministerstwa

Źródło: „Zdrowe dzieciaki” dr J. Fuhrman, „Żywienie dzieci” H. Woś, A. Staszewska-Kwak, „Zdrowe jedzenie dla zdrowych dzieci” B. Swinney.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!