Jak pomóc choremu w trakcie napadu migrenowego?

Częstość występowania migreny w ciągu ostatnich 50 lat znacznie wzrosła, a zmiana tempa i stylu życia wydaje się być kluczową przyczyną tego zjawiska
Cierpisz na ostry, pulsujący ból głowy ze światłowstrętem? To mogą być ataki migreny. Dowiedz się jak ich uniknąć lub jak zmniejszyć dolegliwości w trakcie napadu migreny.
/ 20.12.2010 17:38
Częstość występowania migreny w ciągu ostatnich 50 lat znacznie wzrosła, a zmiana tempa i stylu życia wydaje się być kluczową przyczyną tego zjawiska

Napad migreny różni się od zwykłego bólu głowy między innymi obecnością silnie zaznaczonych objawów towarzyszących, do których należą światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Ponieważ bodźce te mogą zaostrzać przebieg ataków migreny, pacjenta należy od nich możliwie odizolować. W praktyce sprowadza się to do ułożenia chorego w ciemnym pomieszczeniu oraz zapewnienia mu ciszy i spokoju. Ulgę mogą też przynieść miejscowe okłady z lodu, które okazują się być zaskakująco skutecznym środkiem. Lekami stosowanymi w przypadku napadów migrenowych o niskim natężeniu są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. paracetamol, kwas acetylosalicylowy – czyli popularna aspiryna, a także inne leki o podobnym działaniu: ibuprofen, naproksen itd. W celu zwalczenia nudności i wymiotów podaje się np. metoklopramid. W trakcie napadu natomiast stosuje się swoiste leki przeciwmigrenowe – tzw. tryptany. Działają one na receptory dla serotoniny obkurczając poszerzone naczynia oraz hamują wydzielanie substancji odpowiedzialnym za proces zapalny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA