Zwróć uwagę na to ile pije twoje dziecko
Bardzo istotne jest stopniowe zwiększanie ilości napojów, które wypija twoje dziecko. Dzieci w wieku 5-7 lat powinny wypić do godziny 16:00-17:00 od 800 ml do 1000 ml czyli około 4-5 szklanek. Starsze dzieci powinny wypijać około 1200-1500 ml czyli o 1-2 szklanek więcej. Pamiętaj o tym, żeby twoje dziecko piło wieczorem możliwie najmniej. Dzieci w wieku 5-7 lat powinny pić najpóźniej 2-3 godziny przed snem nie więcej niż 100-150 ml. Starsze dzieci nieco więcej, bo do 200 ml.
Jeżeli wieczorem dziecko odczuwa pragnienie podajmy mu do picia: wodę, słabą herbatę lub sok owocowy (z wyłączeniem napojów zawierających cytrusy). W godzinach wieczornych nie podajemy dziecku: napojów mlecznych (mleko, jogurt, kakao, płynna czekolada), nabiału (sery, twarożki, kaszki na mleku), napojów gazowanych.
Trening pęcherza dla twojego dziecka
Pamiętaj o wyrabianiu u dziecka nawyku regularnego opróżniania pęcherza w dzień (powinno oddawać mocz co 3-4 godziny). Ostatnie oddanie moczu konieczne jest przed snem. Bardzo ważne, by dziecko zaczęło noc z pustym pęcherzem!
Ponadto:
- kilka razy w tygodniu stopniowo wydłużaj przerwy między oddawaniem moczu,
- gdy dziecko chce iść do ubikacji, staraj sie odwrócić jego uwagę i opóźnić skorzystanie z toalety,
- okresowo mierz ilość moczu oddanego po wstrzymaniu, by pokazać dziecku postępy w zwiększaniu pojemności pęcherza.
Nie wolno zalecać dziecku, by przerywało oddawanie moczu! Zaciskanie zwieracza cewki moczowej podczas oddawania moczu powoduje niekorzystny wzrost ciśnienia w pęcherzu moczowym.
Polecamy: Nocnik – nauka wykonywania poleceń
Jak jeszcze możesz pomóc dziecku w walce z moczeniem nocnym?
- Unikajcie ciężkostrawnych kolacji.
- Dbaj, aby dziecko codziennie oddawało stolec – nie wolno dopuszczać do zaparć!
- Nie wolno wyśmiewać sie z dziecka i karać go za „mokre łóżko”.
- Należy wspierać i motywować moczące się w nocy dziecko do współpracy.
Pochwal dziecko za postępy w zmianie jego dotychczasowych nawyków (np. za picie większej ilości napojów w ciągu dnia, opróżnianie pęcherza przed snem).
Zobacz także: Dlaczego dzieci się moczą?
Źródło: Zalecenia opracowane przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej udostępnione przez D&D Communication /ap
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!