... Odpowiedzią jest "zdrowy tłuszcz". Harwardzka Szkoła Zdrowia Publicznego opublikowała 19-tego września nowe odkrycie w magazynie Cell. Jeżeli okaże się, że można je odnieść do ludzi, stanie się możliwe opracowanie skutecznych leków na otyłość i choroby powodowane wadliwym działaniem metabolizmu, takie jak cukrzyca lub miażdżyca.
Fot. Depositphotos
Lipokiny, w przeciwieństwie do innych hormonów opartych na steroidach lub białkach, zostały wykryte w komórkach tłuszczowych modyfikowanych genetycznie myszy. Jednym z tych hormonów jest "C16:1n7" lub palmitoleate, który wydaje się powodować zwiększoną wrażliwość mięśni i wątroby na insulinę, a także blokować akumulację tłuszczu w wątrobie.
Najwyraźniej palmitoleate zapobiega także stanom zapalnym wywołującym problemy metaboliczne.
Grupa naukowców zauważyła również, iż zmodyfikowane genetycznie myszy były wyraźnie odporne na choroby metaboliczne, jak cukrzyca czy choroby serca, powodowane zwykle przez długotrwałe stosowanie diety bogatej w tłuszcze.
Wśród myszy, których komórkom brakowało białek zabezpieczających tłuszcz, poziom produkcji palmitoleate był znacznie wyższy. Jego nadmiar pobudzał mięśnie i wątrobę do lepszego wykorzystania insuliny, co pomagało znacznie skuteczniej absorbować substancje odżywcze z pokarmu.
"Wierzymy, że możliwa jest chemiczna stymulacja komórek do wytwarzania ich własnego "dobrego tłuszczu", który może dobroczynnie wpływać na metabolizm poprzez zwiększone oddziaływanie palmitoleate" mówi profesor Gokhan Hotamisligil, z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego.
Jeżeli wpływ palmitoleate będzie analogiczny w przypadku ludzi, według profesora Hotamisligila będzie to potencjalne lekarstwo na większość chorób metabolicznych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!