jak dbać o zdrowie po 35. roku życia fot. Adobe Stock

Jak powinna dbać o zdrowie kobieta po 35. roku życia?

Jesteś kobietą po 35 roku życia i mieszkasz w Polsce? Jeśli tak, to statystycznie wszystko kręci się wokół 3 rzeczy: praca, dom, dzieci. W dowolnej kolejności. Może jakiś fitness, jeśli starcza czasu. Sen? – zwykle go za mało. Ale stresu – odwrotnie. No i tempo życia – coraz szybsze… Masz chwilę, aby pomyśleć o swoim zdrowiu? Zatrzymaj się. To jest właśnie ta chwila.
jak dbać o zdrowie po 35. roku życia fot. Adobe Stock

 

Kiedy ostatni raz badałaś się KOMPLEKSOWO. I tak, aby poczuć się KOMFORTOWO i móc powiedzieć sobie – jest OK, jestem zdrowa. Albo: wiem dokładnie, o co i jak mam zadbać. No kiedy? I co powinnaś właściwie zbadać? Cytologia, glukoza, ciśnienie, cholesterol. USG piersi? I hormony, prawda? 
 
Możesz zawsze sprawdzić w Internecie. Google wie wszystko. Tyle, że im dalej w las, tym więcej drzew. Od czego zacząć? Od internisty czy od ginekologa? Hm, internista nie wypisze go na wszystkie badania, a do większości specjalistów potrzebne jest skierowanie. Jak to wszystko sprytnie poukładać, aby nie trwało więcej niż pół roku…. A może zrobić badania na własną rękę? Tylko jak interpretować ich wyniki, jeśli nie masz znajomego lekarza… I tak mijają miesiące, i rok za rokiem. Masz pewność, że jesteś zdrowa, jeśli się nie badasz?
 

Statystyki pokazują, że aż połowa Polek nie bada się regularnie

Nie badamy się, natomiast według danych podawanych przez NFZ średni wiek kobiet, u których stwierdza się zmiany przednowotworowe, to 32-34 lata.
 
Właśnie. Nowotwory. Szacuje się, że co 11. Polka zachoruje w ciągu życia na raka piersi. Szczególnie narażone są te z większych miast, które później rodzą dzieci i krócej karmią piersią. Ale nie trzeba wpadać od razu w panikę? Nie - ale trzeba się badać, ponieważ dziś ten nowotwór można całkowicie wyleczyć lub żyć z nim przez wiele lat. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie, np. podczas USG piersi, które w przypadku kobiet do 30. roku życia jest zalecane raz w roku, a któremu od marca 2020 r. do marca 2021 r. poddało się jedynie 17% Polek.  
 
Choroby układu krążenia – rozwijają się latami, powoli. A sam zawał serca u kobiety może dawać inne i lżejsze objawy. Mogą być one bardzo niespecyficzne (np. bóle brzucha, wymioty, mdłości, uczucie kołatania serca, lęk, poty, duszność). Badałaś ostatnio cholesterol? Trójglicerydy?
 
 

Powiedzmy, że na razie nic Ci nie dolega 

Nie masz żadnych niepokojących objawów.  Czujesz się dobrze, w miarę dobrze, jeśli nie liczyć wieczornego zmęczenia. No czasem ból głowy. Czasem jakieś przeziębienie, katar. Włosy – dawniej były w lepszej kondycji, ale kupisz lepszy szampon i odżywkę. Skóra – są takie dobre kremy i balsamy… STOP. 
 
To, że nie zauważasz niczego, co mogłoby skłonić Cię do wizyty u lekarza, wcale nie znaczy, że wszystko jest OK. W organizmie może rozwijać się choroba, którą odkryjesz - niestety jak większość Polek - zbyt późno. Dlatego warto badać się - profilaktycznie. 
 
fot. Materiały prasowe 
 

Co składa się na kompleksowy przegląd zdrowia?

Po pierwsze - badania z krwi:
 • morfologia – pokazuje ogólny stan zdrowia, sygnalizuje infekcję albo niedokrwistość;
 • lipidogram (LDL, HDL, cholesterol, triglicerydy) – pozwala określić ryzyko pojawienia się miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca;
 • glukoza – wskazuje na ryzyko cukrzycy;
 • TSH – sprawdza działanie hormonu tarczycy;
 • HCV - wyklucza wirusowe zapalenie wątroby typu C;
 • HBs - wyklucza wirusowe zapalenie wątroby typu B;
 • ALT – enzym wątrobowy – pomaga wykryć choroby wątroby, w tym stany zapalne, marskość, stłuszczenie lub uszkodzenie;
 • kreatynina i kwas moczowy – za ich pomocą ocenia się funkcjonowanie nerek;
 • HIV.
Po drugie: 
 • badanie moczu oraz 
 • cytologia.
Po trzecie - diagnostyka obrazowa: 
 • USG ginekologiczne
 • USG piersi/ mammografia
 • USG jamy brzusznej
 • USG tarczycy
 • EKG spoczynkowe;
Po czwarte - pomiary
 • pomiar ciśnienia tętniczego;
 • pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu pasa, wyliczenie BMI.
Dzięki tym badaniom wykonanym w jednym czasie można wykryć na bardzo wczesnym etapie wiele chorób, tych wspomnianych wyżej, której najczęściej zagrażają zdrowiu kobiet, ale także choroby serca, krwi, tarczycy, cukrzycę, oraz nowotwory trzustki czy wątroby.
 
Jeśli dotąd tak, jak statystyczna Polka, badałaś się nieregularnie i nie dbałaś o profilaktykę… zainteresuj się takimi kompleksowymi przeglądami zdrowia i bądź świadoma jego stanu. Poszukaj kliniki lub przychodni, gdzie taki przegląd można wykonać. Zrób to zwłaszcza wtedy, gdy skończyłaś 35 lat i prowadzisz wyczerpujący tryb życia albo w Twojej rodzinie występowały nowotwory. Taki kompleksowy przegląd stanu zdrowia „Świadoma Kobieta” można wykonać w Medicover w ciągu zaledwie 2 wizyt w Centrum Medycznym. Medicover zadbał także o mężczyzn, którzy także mogą kompleksowo zweryfikować stan swojego zdrowia z przeglądem „Świadomy mężczyzna”.
 
Nie czekaj, zadbaj już dziś o swoje zdrowie. 
 
 
Materiał powstał z udziałem marki Medicover. 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: Medicover