Dla alergika istotna jest identyfikacja sprawcy nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego też w celach diagnostycznych niezbędne są specjalistyczne testy, np. skórne lub z krwi. Następnym ważnym problemem, jest dobór odpowiednich leków odczulających, jak również tych, które łagodzą objawy alergii. Są dostępne pod różnymi postaciami, np. zastrzyki, tabletki, gumy do żucia, krople do nosa, oczu, a także maści w razie odczynów skórnych.
Nie do pominięcia jest również znajomość kalendarza pylenia, który to szczegółowo przedstawiliśmy w oddzielnym artykule, pt.: Kalendarz pylenia. Zawiera on przydatne informacje co do tego, jaka roślina kiedy pyli i z jakim natężeniem.
Objawy alergii są dla człowieka bardzo męczące. Praktycznie każdy w inny sposób reaguje na alergeny pyłkowe. U jednych owa reakcja jest słaba, a drugich z kolei wpędza aż do łóżka z silnymi objawami ogólnego osłabienia, rozbicia i potwornym bólem głowy.
Klasycznie alergia przebiega z dolegliwościami z układu oddechowego, a mianowicie są to:
- wodnisty, trudny do opanowania katar i uporczywy świąd nosa
- zaczerwienienie spojówek oczu, łzawienie, pieczenie i ich świąd
- drapanie w gardle
- problemy z oddychaniem, aż do duszności
- reakcje skórne w postaci czerwonawej wysypki
- ból głowy i wzrost temperatury ciała
- osłabienie, senność
Naturalnym i nieinwazyjną metodą ochrony przed atakiem określonych pyłków jest:
- unikanie miejsc, w których ich stężenie jest wysokie
- spacerowanie po dworze podczas deszczu lub po nim (opadnięcie pyłków)
- zabezpieczenie oczu swoimi okularami lub okularami przeciwsłonecznymi
- przemycie twarzy (w tym oczu), a nawet kąpiel całego ciała po dłuższym obcowaniu z naturą i zmiana odzieży
- wietrzenie pomieszczeń wieczorną porą oraz podczas deszczu lub po nim
- sztuczne łzy do oczu, płukanie nosa solą morską w aerozolu
Apiterapia alergii?
Ciekawą metodą jest też terapia lokalnym miodem... Niektórzy polecają by około miesiąc przed pyleniem danej rośliny, przyjmować przez dziesięć dni po łyżeczce miodu, codziennie zwiększając o jedną (dochodząc do dziesięciu łyżeczek dziennie), po czym przez kolejne dziesięć dni stopniowo schodzić z dawki (o jedną łyżeczkę mniej). Innymi środkami od pszczół, są także pyłek, mleczko i wosk, wykazujące działanie przeciwalergiczne.
Leczenie specjalistyczne
Objawy alergii w zależności od ich nasilenia można stłumić farmakologicznie, jednak z różną skutecznością. Leki przeciwalergiczne brane w sposób systematyczny, pozwalają osobie uczulonej odetchnąć z ulgą. Niektórzy nieodpowiedzialnie odraczają wizytę u alergologa, szukając pomocy u farmaceutów. Istnieje bowiem kilka leków, które są dostępne bez recepty i dzięki nim możliwe jest zminimalizowanie objawów. Zawierają one np. loratadynę (Aleric, Claritine) lub cetyryzynę (Zyrtec, Virlix, Amertil), wywierające działanie przeciwhistaminowe, a więc zmniejszają produkcję histaminy, niwelując tym samym reakcje uczuleniowe. „Leczenie” alergii na własną rękę nie powinno mieć prawa bytu!
Objawowo przy alergiach stosuje się krople lub tabletki, o działaniu obkurczającym naczynka krwionośne błon śluzowych – co skutkuje zmniejszeniem obrzęku i produkcji wydzieliny, np. kataru. Z leków tabletkowych taką substancją jest np. pseudoefedryna (Sudafed), też w postaci skojarzonej z cetyryzyną (Cirrus).
W katarze ulgę przynoszą aerozole z glikokortykosterydami (Rhinocort,Tafen,Flixonase), wydawane z przepisu lekarza.
Katarzyna Ziaja
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!