Leczenie zębów/ fot. Fotolia

Jak przezwyciężyć lęk przed dentystą?

Na lęk przed dentystą cierpi co drugi Polak – stan ten określa się jako dentofobia. Główną przyczyną strachu przed stomatologiem jest strach przed bólem. Dowiedz się, w jaki sposób lekarz dentysta może zminimalizować lęk pacjenta przed leczeniem zębów.
/ 20.05.2012 16:46
Leczenie zębów/ fot. Fotolia

Można się bać wysokości, ciasnych pomieszczeń, pająków, a także dentysty. Dentofobia to lęk, który sprawia, że człowiek odwleka wizytę u stomatologa lub mdleje na widok narzędzi w gabinecie dentystycznym i rezygnuje z leczenia.

Podobno na dentofobię cierpi co drugi Polak; w efekcie wiele osób ma problemy z nieleczoną próchnicą.

Przyjazne wnętrze

Pracownicy gabinetów stomatologicznych starają się pomagać pacjentom w przezwyciężaniu lęków. Służy temu między innymi wystrój poczekalni – ciepłe kolory ścian, efektowne rośliny, akwarium z kolorowymi rybkami, a do tego sącząca się z głośników muzyka relaksacyjna. To wszystko ma uspokoić zestresowanego pacjenta.

Warto przeczytać: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma próchnica?

Nowoczesne leczenie

Coraz więcej gabinetów posiada nowoczesny sprzęt, który ułatwia leczenie. Do podawania bezbolesnych znieczuleń używa się urządzeń komputerowych. Próchnicę, zamiast wiertła, można leczyć ozonem, laserem lub strumieniem powietrza zmieszanym ze specjalnym piaskiem. W ten sposób ból będący główną przyczyną lęku ograniczany jest do minimum.

Wiedza psychologiczna

Wielu lekarzy dentystów ma nie tylko fachową wiedzę stomatologiczną, ale także psychologiczną i wie, jak rozmawiać ze zestresowanym pacjentem. Uśmiech, serdeczny kontakt, zrozumiałe wyjaśnienie procesu leczenia pomagają zmniejszyć lęk.

Jeśli boisz się wizyty u dentysty, szukaj takich gabinetów, w których personel potrafi się zaopiekować pacjentem tak, aby poczuł się bezpiecznie.  

Dowiedz się więcej: Dentofobia - gdy boisz się dentysty

Chcesz wiedzieć więcej o stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl.

Kamila Wiaderek – asystentka stomatologiczna; ekspert portalu dentowizja.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!