Jak radzić siebie z nadwrażliwością podczas i po wybielaniu?

Podczas jednego ataku bulimiczka potrafi zjeść nawet 10 000 kcal/ fot. Fotolia
Wybielanie to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologii estetycznej. Piękny uśmiech po zabiegu wybielania niejednokrotnie wiąże się jednak z wtórną nadwrażliwością zębów. Czy po wybielaniu zębów zawsze czeka nas ich nadwrażliwość?
/ 30.06.2011 17:08
Podczas jednego ataku bulimiczka potrafi zjeść nawet 10 000 kcal/ fot. Fotolia

Objawy nadwrażliwości po wybieleniu to efekt tak zwanej dehydratacji. Żele wybielające zawierają glicerol, który pochłania pewną ilość wody znajdującej się w tkankach. Praktycznie każdy, kto poddał się profesjonalnemu wybielaniu odczuł na własnych zębach ten nieprzyjemny i jakże dokuczliwy podczas jedzenia ból. Na szczęście jest kilka skutecznych metod, aby zniwelować lub złagodzić to uczucie.

Początki bywają trudne

Jak mówią pacjenci, zdecydowanie najgorzej jest na początku. Podczas wybielania nakładkowego, pierwsze aplikacje żelem o stężeniu większym niż 15% nie należą do najprzyjemniejszych doznań. Przeszywający ból czasami jest tak silny, że konieczne jest przyjęcie środków przeciwbólowych o szybkim działaniu.

Nie próbujmy jednak radzić sobie na własną rękę. Jeżeli ból jest tak silny, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, najlepiej jest odwiedzić swojego stomatologa, aby zbadał przyczynę dolegliwości. W większości przypadków podczas wybielania nakładkowego zaleca się używanie past z większą dawką fluoru oraz specjalnych past na nadwrażliwość. Łagodzą nieprzyjemne odczucia i chronią zęby.

Zimne i gorące napoje są najlepszym testem na nadwrażliwość, tak więc żeby uniknąć bólowej niespodzianki podczas wybielania, najlepiej unikać lodów oraz bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów. W ten sposób zapobiegniemy niepotrzebnemu cierpieniu.

Polecamy: Jakie pokarmy i napoje niszczą oraz przebarwiają szkliwo?

Białe ale wrażliwe

Koniec kuracji nie oznacza niestety końca cierpień. Zdarza się, że nadwrażliwość pozabiegowa utrzymuje się jeszcze przez długi czas od momentu zakończenia wybielania.

Metody wybielania stosowane w gabinecie stomatologicznym - żele i specjalne lampy - są lepsze dla osób z dużą nadwrażliwością, ponieważ okres rekonwalescencji jest dużo krótszy. Środek o wysokim stężeniu substancji czynnej działa na zęby przez około godzinę, tkanki są bardzo wrażliwe zaraz po wybielaniu, dlatego stomatolog zaleca specjalne nakładki z żelem łagodzącym nadwrażliwość po zabiegu.

Nieco gorzej przedstawia się sprawa wybielania nakładkowego. Tu substancja działa na zęby przez około 2 tygodnie, czasami dłużej w zależności od stężenia. Cierpienie podczas samego wybielania trwa tak długo jak długo nosimy nakładki. Po zakończeniu kuracji dobrze jest więc polakierować zęby fluorem u stomatologa, co wzmocni szkliwo i stosować pasty o działaniu znoszącym nadwrażliwość zębiny.

Zobacz też: Kiedy można wybielić zęby?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA