Jak radzić sobie z upałem?

Żar lejący się z nieba… temperatury podobne do tych, które panują w tropikach… najwyższa temperatura zanotowana na świecie to 52 stopnie C w 1922 roku. Czy tego lata zostanie pobity rekord?
/ 23.07.2007 08:31

Żar lejący się z nieba… temperatury podobne do tych, które panują w tropikach… najwyższa temperatura zanotowana na świecie to 52 stopnie C w 1922sposób na upał roku. Czy tego lata zostanie pobity rekord?

Według synoptyków tego lata czekają nas rekordowe temperatury a wszystko za sprawą mas ciepłego, zwrotnikowego powietrza znad Afryki. Czy istnieją skuteczne sposoby na upały? Jak bronić się przed nadciągająca falą gorąca?

Kiedy temperatura zbliża się lub co gorsza przekracza 30 stopni, nasz organizm zaczyna odczuwać tego bolesne skutki. Najbardziej bolesnym tego objawem jest pocenie się, w ekstremalnych sytuacjach organizm może zostać skrajnie wycieńczony. Najbardziej upały szkodzą małym dzieciom, osobom starszym, otyłym, ale także biorącym niektóre leki nasenne uspokajające i przeciwdepresyjne.

Jak sobie radzić z upałem?

  • Lekki, przewiewny ubiór – staraj się jeśli tylko jest to możliwe ubierać w lekki, przewiewny strój.
  • Moda na klapki, sandały, japonki – jeśli to tylko możliwe, chodź boso.
  • Wentylator, klimatyzacja, przeciąg – nie unikaj ich, w walce z upałem będą Twoimi sprzymierzeńcami.
  • Dużo pij – najbardziej widocznym skutkiem przegrzania organizmu jest pocenie się. W skutek czego, organizm traci ogromne ilości energii. Oprócz wody pod wpływem upałów pozbywamy się także dużej ilości soli mineralnych - głównie potasu, sodu i chloru. Ich niedobór najprościej uzupełnić zdrową, źródlaną wodą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!