Jak rozpoznać niewydolność serca?

Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock
Niewydolność serca nie ma jednoznacznych objawów, przez co nie jest łatwo ją zdiagnozować i trudno zapobiegać jej we wczesnym etapie. Na początku przebiega skrycie i jej oznaki są subtelne, ponieważ serce broni się przed chorobą i wykształca szereg mechanizmów kompensacyjnych.
/ 08.01.2011 02:45
Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock

Serce stara się zrekompensować spadek wydolności przez:

  • zwiększenie jednorazowego napływu krwi,
  • przyspieszenie czynności serca-co umożliwia przepompowanie większej ilości krwi w danym czasie,
  • pogrubienie włókien mięśniowych-co pozwala na wykonanie silniejszych skurczów a zarazem wypchnięcie większej ilości krwi.

Gdy jednak próby kompensacji wydolności przestają wystarczać wówczas niewydolność serca daje o sobie znać prowadząc stopniowo do pogarszania się stanu chorego aż do obrzęku płuc włącznie.

Pierwszy alarm - duszność

Jednym z pierwszych subiektywnych i niecharakterystycznych objawów jest zła tolerancja wysiłku objawiająca się pod postacią duszności i łatwego męczenia się. Rozwija się ona dość wcześnie i występuje, jako stały objaw choroby. Charakterystyczne wydaje się jej nasilenie przy zmianie pozycji ze stojącej na leżącą. Jest to skutkiem nagłego napływu dużej ilości krwi z kończyn, co powoduję, że serce nie jest w stanie sobie poradzić z taką jej ilością. Jej nadmiar gromadzi się w naczyniach i płucach będąc przyczyną duszności.

Kiedy pojawiają się obrzęki…

Kolejnym zauważalnym dla pacjenta objawem są obrzęki kończyn dolnych. Niewydolne serce szczególnie prawa komora, gromadząca krew z tkanek, nie jest w stanie jej przepompować do płuc. W związku, z czym w wyniku grawitacji gromadzi się ona w najniżej położonych tkankach, powodując opuchliznę całych nóg lub tylko okolic wokół kostek.

Zwiększenie masy ciała jako wynik gromadzenia się płynów w organizmie powoduję powstanie niejako błędnego koła. Wpływa bowiem niekorzystnie na funkcjonowanie serca, jeszcze bardziej je osłabiając i przyspieszając jednocześnie postęp choroby. W skrajnej postaci choroby organizm jest wyniszczony przyczyniając się do zmniejszenia masy ciała.

Nadciśnienie – kiedy serce sobie nie radzi

Nadciśnienie jest charakterystycznym i powszechnym objawem niewydolności. Chcąc wyrównać przepływ przez zwężone naczynia dochodzi do zwiększenia ilości pompowanej krwi powodując stałe wysokie wartości ciśnienia.

Zły znak – ból serca

Bezpośrednim skutkiem niedotlenienia mięśnia sercowego jest pojawienie się bólu wieńcowego początkowo towarzyszy wysiłkowi fizycznemu i ustępuje tuż po jego zakończeniu a w zaawansowanej postaci niewydolności pojawia się częściej i trwa dłużej. Jest on dość charakterystycznie opisywany, jako piekący, gniotący, dławiący ból zlokalizowany najczęściej zamostkowo promieniujący niejednokrotnie do barku i szyi.

Często do pierwszych objawów należy zmęczenie wynikające z niedostatecznego odżywienia tkanek, ale jest to objaw niecharakterystyczny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA