Po całym dniu pracy powinniśmy odpocząć tak, aby zebrać siły na kolejny dzień. Inaczej powinna odpoczywać osoba pracująca umysłowo, a inaczej - fizycznie. Jak skutecznie wypoczywać po pracy?
Fot. Depositphotos
Jest jedna zasada wspólna dla osób wykonujących odmienne zawody. Wypoczynek po pracy powinien "odtruwać" organizm, dostarczyć nowej energii mięśniom i układowi nerwowemu. Musimy pamiętać o tym codziennie, a nie tylko w niedzielę. Właściwy sposób odpoczynku wybieramy wiedząc, co się dzieje z naszym organizmem w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Proponowany sposób wypoczynku dla poszczególnych zawodów.
1. Księgowa, telefonistka, sekretarka, biblioterkarka
Wykonywana praca obciąża układ nerwowy, a także kręgosłup. Dlatego powinno się codziennie poświęcić przynajmniej pół godziny na gimnastykę nóg i odciążenie kręgosłupa. Proponuję wykonać kilka skłonów i unoszeń się na palce, a w pozycji leżącej - "rowerków". Spać trzeba możliwie płasko, bez poduszki i z nogami ułożonymi nieco wyżej niż pośladki. U osób wykonujących te zawody może wystąpić skłonność do zaparć i żylaków odbytu. Dlatego wyeliminować trzeba z jadłospisu produkty ciężko strawne: fasolę, groch, ogórki.
Kondycję poprawi pływanie. Na zmęczone oczy można stosować okłady z naparu świetlika lub rumianku.
2. Sprzedawca fryzjer
Jest to praca stojąca, bardzo obciążająca nogi. Każdego dnia po pracy konieczny jest wypoczynek z nogami ułożonymi do góry. Przed snem można wymoczyć stopy w wodzie z solą leczniczą.
3. Gospodyni wiejska
Najbardziej eksploatowany jest kręgosłup. Po pracy trzeba przynajmniej przez 20 minut odciążyć kręgosłup oraz pamiętać, by leżąc układać nogi wyżej niż głowę. Najkorzystniejsze jest spanie na
twardym i płaskim łóżku.
4. Tokarz, ślusarz, monter
Praca odbywa się przy maszynie w pozycji stojącej, często pochylonej. Po pracy idealna jest chwila gimnastyki i położenie się na podłodze z nogami zgiętymi w kolanach tak, by utworzyły kąt prosty w stosunku do łydek.
5. Nauczyciel dziennikarz
Wykonywanie tych zawodów obciąża system nerwowy. Po pracy zalecany jest wypoczynek w ciszy, której nie może zakłócać radio czy telewizor. Raz w tygodniu warto wybrać się za miasto. Podczas urlopu można skorzystać z inhalacji gardła i krtani. Proszę pamiętać, że urlop nie jest czasem na remonty czy generalne porządki. Dla zdrowia psychicznego i fizycznego korzystny
jest wyjazd, zmiana środowiska, otocznia, rytmu życia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!