Jak walczyć z cukrzycą ciążową?

Jak walczyć z cukrzycą ciążową?

Wiele z nas nagle dowiaduje się u lekarza że ma cukrzyce ciążową. Nie wpadajmy jednak w panikę. Możemy wiele zrobić, by dzidziuś urodził się zdrowy. Ekspert radzi, jak walczyć z cukrzycą ciążową.
/ 07.10.2010 09:54
Jak walczyć z cukrzycą ciążową?

Cukrzyca ciążowa różni się od zwykłej, dotyczy wyłącznie przyszłych mam i zanika po porodzie. Występuje u kilku procent kobiet w ciąży. Odkryć ją możemy poprzez badanie obecności cukru w moczu, lekarz powinien co miesiąc zlecać takie badanie. Głównymi symptomami cukrzycy jest częste i obfite oddawanie moczu oraz większe zmęczenie.

Można ją wykryć również na podstawie badań krwi badając oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeżeli wynik będzie wysoki lekarz powinien zlecić wykonanie tzw. testu obciążenia glukozą. 

Polecamy:  Co wspólnego ma witamina D ze zdrową ciążą?

Jak przebiega i na czym polega badanie?

Na badanie trzeba przyjść na czczo, podczas niego zostaje pobierana krew. Następnie pielęgniarka podaje do wypicia roztwór z glukozy. Uwaga! Jest bardzo słodki, zalecam wciśnięcie do niego jednej cytryny. Godzinę po wypiciu roztworu pacjentka ma ponownie pobieraną krew. Dodatni wynik potwierdza cukrzycę. Od tej pory ciężarna jest przez całą ciążę pod baczną obserwacją ginekologa i diabetologa.

Test obciążenia glukozą niezależnie od wyniku zwykłego badania krwi i moczu robi się również u wszystkich kobiet między 24 a 28 tygodniem ciąży. W 32 tygodniu ciąży lekarz może zalecić jego powtórzenie.

Polecamy:  Czy można pić kawę w ciąży?

Jak walczyć z cukrzycą ciążową?

Przyjmowanie leków zazwyczaj nie jest konieczne, wystarczy jedynie dieta. Ułoży ci ją opiekujący się Tobą diabetolog, jednak podstawowe zasady każda z nas powinna znać:

  • Jedz często małe porcje, 6-8 posiłków w ciągu dnia,
  • ogranicz cukier i węglowodany proste (znajdujące się w mące i jasnym pieczywie), powodują one wzrost glukozy we krwi,
  • unikaj słodzonych napojów, pij dużo wody mineralnej,
  • jedz dużo ryb, nabiału i warzyw,
  • parę razy dziennie mierz poziom cukru we krwi.

Jeśli dieta nie pomaga tzn. poziom cukru nie spada, lekarz może zalecić podawanie insuliny.

Na skutek nieleczone cukrzycy możesz urodzić bardzo duże dziecko, które może mieć później problemy z oddychaniem.

Zobacz także: Toksoplazmoza w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!