Jak wybrać dobry gabinet dentystyczny?

O tym musisz pamiętać wybierając się do dentysty!
/ 15.05.2014 08:56

Polscy dentyści maja na świecie bardzo dobrą renomę. Jednak w Polsce przekazywany z pokolenia na pokolenie stres stomatologiczny rzadko pozwala dorosłym pacjentom na to, by u lekarza dentysty prawdziwie się odprężyć. Czym więc się kierować, by wybrać dobry gabinet dentystyczny?

Jak wybrać dobry gabinet dentystyczny?

fot. Fotolia

Jak wybrać gabinet dentystyczny?

  • Partnerski stosunek lekarza do pacjenta, wyrażany m.in. poprzez rozpoczęcie każdej wizyty od rozmowy z w pozycji siedzącej. W jej czasie lekarz przeprowadza dogłębny wywiad nt. stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta oraz ustala z nim plan leczenia.
  • Poczucie troski – czyli dopytywanie przez lekarza o stan samopoczucia i wygodę pacjenta 
w trakcie zabiegu.
  • Profesjonalizm, pod którym kryje się wiedza medyczna, sprawność wykonywania zabiegów oraz pewność z jaką lekarz przeprowadza zabieg.
  • Czystość i sterylność gabinetu. Sprzęt powinien być zdezynfekowany, spluwaczka dokładnie wyczyszczona, a na pulpicie wszystkie przyrządy powinny być poukładane. Nie może się na nim znajdować żaden używany wcześniej sprzęt. Lekarz i asystentka powinni mieć czyste fartuchy.
  • Nowoczesne technologie dentystyczne zarówno jeśli chodzi o sam sprzęt dentysty, jak również w zakresie jego wykorzystania np. technik obrazowania do pokazania pacjentowi stanu jamy ustnej (np. na dobrej jakości zdjęciach lub na obrazie z kamery wewnątrzustnej)
  • Rzetelne prowadzenie karty zabiegów pacjenta. Lekarz powinien na bieżąco informować 
o treści wpisów oraz udostępniać pacjentowi dokumentację.
  • Jednorazowy, umieszczony w oddzielnych opakowaniach sprzęt służący do wykonywania zabiegów.
  • Asystentka dentystyczna w roli cichej asysty. W czasie wizyty powinna bezwzględnie unikać nawiązywania rozmowy z lekarzem na tematy prywatne.
  • Relaksująca i odprężająca muzyka w gabinecie jest jak najbardziej wskazana, ale jej dobór powinien być wykonany przez specjalistów. Wybór muzyki przez lekarza może być subiektywny i nie zawsze odpowiedni dla pacjenta.

Pamiętaj, że jeśli stan gabinetu lub zachowanie dentysty budzi twoje wątpliwości, zawsze masz prawo zapytać, zwrócić uwagę lub po prostu opuścić gabinet (o ile na przeszkodzie nie stoi np. rozpoczęty zabieg dentystyczny)

Wybór dobrego gabinetu dentystycznego to nie tylko gwarancja profesjonalnej pomocy, ale też ogromny komfort, który pomoże zniwelować strach i nieprzyjemne odczucia, które mogą towarzyszyć ci przed i w trakcie wizyty u dentysty.

Przed wyborem miejsca, gdzie będziesz leczyć zęby zawsze warto zasięgnąć opinii innych pacjentów, możesz też wybrać się do gabinetu przed zabiegiem i dowiedzieć się wszystkiego osobiście.

Na postawie materiałów prasowych Prima-Dent

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!