Co dawać dziecku do jedzenia i picia do szkoły?
Iza Czajka: Do picia najlepsza jest woda niskozmineralizowana, nie nasączana dwutlenkiem węgla. Jeśli chodzi o drugie śniadanie ideałem byłby pudełko, w którym znalazłyby się pokrojone warzywa, np. kalarepka, miniaturowe marchewki i kanapki.
Kanapka być zrobiona z chleba mieszanego, aby nie było problemu z dokładnym jej gryzieniem. Często zdarza się, że ciężkie razowe pieczywo żytnie powoduje u dzieci wzdęcia i wywołuje ból brzucha. Kanapka może być przygotowana np. z wędliną, pastą rybną lub jajeczną.
Do pudełka możemy też włożyć trochę twarożku i obowiązkowo owoc (np. jabłko lub – jeśli kanapka jest mała – banan).
Ile kalorii dziennie potrzebuje dziecko? Od czego zależy jego zapotrzebowanie kaloryczne?
Znowelizowane normy dla dzieci i młodzieży znajdziemy na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Uwzględniono w nich masę ciała i aktywność fizyczną, która może być niska, umiarkowana i wysoka. Są też nowe normy zalecane przez EFSĘ, do których IŻŻ się jeszcze nie odniósł.
Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci?
Dobrze zbilansowana pod względem kalorii i składników odżywczych, do tego różnorodna dieta oparta na warzywach, produktach pełnoziarnistych oraz jajkach i mleku jest jak najbardziej bezpieczną dietą dla dziecka.
Jakich produktów nie można podawać dziecku do jedzenia?
Dzieciom nie wolno podawać używek w postaci alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów energetyzujących, a także grzybów (do 12. roku życia), ciężkostrawnych, tłustych potraw oraz diet odchudzających przeznaczonych dla dorosłych. Nie podawajmy dzieciom także dań gotowych, ciast i ciastek zawierających utwardzone kwasy tłuszczowe, które maja powiązanie z występowaniem chorób cywilizacyjnych: otyłością, nowotworami, chorobami układu krwionośnego.
Zobacz też: Co powinien jeść pierwszoklasista?
Wiemy, że nie każdy produkt, który ma na opakowaniu wskazanie „dla dzieci”, jest naprawdę dobry dla maluchów. Jak nie dać się „złapać” nieuczciwym producentom żywności?
Należy unikać produktów i napojów, które są przygotowywane na bazie syropu fruktozowo-glukozowego (serki, jogurty, płatki śniadaniowe, soki, nektary, produkty mięsne, takie jak: parówki, peklowane wędliny, kremy do pieczywa, które mają za wiele cukru i tłuszczu). Warto odstawić wszelkie przekąski: chrupki, czipsy, cukierki, ciastka, ryż dmuchany, które nic poza kaloriami, cukrem i tłuszczem nie wnoszą do diety dziecka.
Co powinien robić rodzic dziecka z nadwagą, które odmawia jedzenia warzyw?
Udać się do specjalizującego się w żywieniu dzieci dietetyka. Zna on mnóstwo zabaw i gier planszowych, które pomogą dziecku przełamać niechęć do warzyw. Da również wskazówki rodzicom na wspólne przygotowywanie posiłków na bazie warzyw razem z dziećmi – kolorowych i apetycznych. Często zastąpienie warzyw owocami czy przygotowywanie soków mieszanych przynosi dobre rezultaty i kończy się polubieniem tych pierwszych.
Czy możliwe są miażdżyca i zawał u dziecka?
Jak najbardziej. Przyczyną miażdżycy lub zawału u dziecka mogą być polimorfizmy w genach produkujących białko apolipoproteinę. Udowodniono, że mutacje w genie kodującym ApoE mają związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Podwyższony poziom cholesterolu i w konsekwencji miażdżyca występuje, jeśli mutacja pojawi się w genie produkującym reduktazę metylenotetrafolianową. Wtedy duża koncentracja homocysteiny we krwi sprzyja produkcji blaszek miażdżycowych.
Im wcześniej dowiemy się o genach odpowiedzialnych za powstawanie chorób cywilizacyjnych, tym wcześniej wprowadzimy zmiany w diecie dziecka, jak również wcześniej ukształtujemy jego zdrowe nawyki żywieniowe. Teraz bez problemu możemy zbadać geny związane z chorobami dietozależnymi. Informacje o testach i specjalistach znajdziemy na www.dfmedica.eu.
Zobacz też: Dlaczego warzywa i owoce są ważne w codziennej diecie dziecka?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!