Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem odczulania?

Z alergią pokarmową wiąże się reakcja immunologiczna naszego rganizmu na składniki zawarte w pożywieniu/ fot. Fotolia
Przed rozpoczęciem odczulania konieczne jest sprawdzenie, czy występujące u pacjenta objawy mają faktyczny związek z alergią. W tym celu wykonuje się alergiczne testy skórne, kontaktowe lub testy z krwi. Pozwalają one określić, na jaki alergen jest uczulony pacjent, a także jakie jest nasilenie uczulenia.
/ 30.05.2011 00:24
Z alergią pokarmową wiąże się reakcja immunologiczna naszego rganizmu na składniki zawarte w pożywieniu/ fot. Fotolia

Dlaczego przed odczulaniem należy wykonać testy alergiczne?

Testy alergiczne pozwalają poznać, jaki alergen odpowiada za wywoływanie objawów. Dopiero po jego określeniu dobierana jest odpowiednia szczepionka odczulająca Czasem zdarza się również, że objawy, jakie mogłyby sugerować alergię, okazują się zupełnie innym schorzeniem. W takim wypadku odczulanie byłoby nieskuteczne, a faktyczna choroba nie byłaby leczona.

Testy skórne

Testy skórne wykonywane są zarówno w alergii wziewnej jak i pokarmowej. Stosuje się je u dorosłych i u dzieci po ukończeniu trzeciego roku życia. Test polega na nakłuciu skóry specjalna igłą i umieszczeniu w tym miejscu kropli preparatu zawierającego alergen. W zależności od liczby badanych w ten sposób alergenów, testy wykonuje się na skórze pleców lub przedramienia. Wynik badania odczytuje się po około 20 minutach. Lekarz sprawdza, czy w miejscu nakłucia wystąpiło zaczerwienienie i obrzęk, które świadczą o uczuleniu na dany alergen. Przyjmowanie leków przeciwalergicznych może spowodować fałszywie ujemny wynik testu, dlatego też leki te należy odstawić około tygodnia przed planowanym badaniem.

Testy z krwi

Testy z krwi pozwalają na wykrycie przeciwciał odpowiedzialnych za alergię. Są to tzw. immunoglobuliny klasy E, oznaczane skrótem IgE. Wykonywanie testów z krwi przed odczulaniem ma szczególne znaczenie, gdyż zdarza się, że w powstawaniu objawów alergii zamiast IgE, pośredniczą przeciwciała klasy G. Zastosowanie odczulania takim przypadku byłoby nieskuteczne. Dużą zaletą testów z krwi jest fakt, że można je wykonywać u osób, które muszą stale przyjmować leki przeciwalergiczne i nie mogą odstawić ich na kilka dni przed badaniem. Wykonuje się je również u dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia i nie mogą być poddane testom skórnym.

Zobacz też: Na czym polega odczulanie?

Testy kontaktowe

Testów kontaktowych używa się w diagnostyce alergii kontaktowej. Alergenami są zwykle metale, składniki detergentów, substancje zapachowe. Badanie polega na posmarowaniu maścią z alergenem specjalnych plastrów, a następnie przyklejeniu ich na skórę pacjenta. Po 48 godzinach plastry są odklejane i lekarz analizuje ewentualne zmiany.

O uczuleniu na dany alergen świadczą świąd, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu, gdzie przyklejony był plaster.

Polecamy: Jak rozpoznać alergię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA