Jakie szczepienia są wymagane na Bliskim Wschodzie?

Jakie szczepienia są wymagane na Bliskim Wschodzie?
Kraje Bliskiego Wschodu, takie jak Arabia Saudyjska, Izrael czy Turcja, kuszą Nas bogactwem swych kurortów, pięknymi plażami i niezapomnianym wypoczynkiem. Jednak pamiętajmy, że bez wymaganych szczepień lepiej nie udawać się na wymarzone wczasy. Na co uważać na Bliskim Wschodzie?
/ 18.11.2010 11:38
Jakie szczepienia są wymagane na Bliskim Wschodzie?

Higiena to podstawa

Należy wystrzegać się przede wszystkim picia wody z nieznanego źródła i wybierać tylko tą butelkowaną lub przegotowaną (przez nas samych). Świeże owoce bezwzględnie należy umyć pod wodą także przegotowaną lub kupną, bowiem w krajach arabskich szerzy się wiele chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Wystarczy, że spożyjemy coś nieumytymi rękoma czy zjemy niedomyty owoc, a już możemy stać się ofiarą glisty, lamblii czy ameby. Warto pamiętać, że w większości restauracji kostki lodu także robione są ze zwykłej wody z kranu.

Polecamy: Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia pasożytami?

Uważaj na to co jesz

Zwracajmy uwagę na to co i gdzie jemy. Popularne na Wschodzie kebaby i inne fast foody często przygotowywane są brudnymi rękoma kucharzy w pozbawionych higieny punktach gastronomicznych, a wszędobylskie muchy to wylęgarnia wielu groźnych zarazków. Ponadto wysokie temperatury za zewnątrz sprzyjają psuciu się mięsa, owoców i warzyw.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Wyjeżdżając do wspomnianych wyżej krajów zalecane są następujące szczepienia: przeciwko durowi brzusznemu, żółtaczce pokarmowej (WZW typu A) oraz WZW typu B, oraz standardowo przeciw błonicy, tężcowi i polio. Możemy także uodpornić się przeciwko gruźlicy czy zakażeniom meningokokowym. Również wścieklizna nie jest rzadką chorobą w rejonach Azji Mniejszej. Szczepienie zaleca się turystom, którzy wolą wędrować poza wytyczonymi szlakami i grotołazom. Warto pamiętać, że Turcja należy do krajów, w których wścieklizna występuje endemicznie.

Polecamy: Jet lag - zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej

Dur brzuszny (tyfus)

Dur brzuszny wywołują bakterie z rodzaju Salmonella, które wnikają do naszego ustroju drogą pokarmową. Silne bóle brzucha, nudności i obfite wymioty połączone z gorączką i wysypką świadczą o nabawiliśmy się tych groźnych bakterii i konieczna jest pomoc w szpitalu.

Aby ustrzec się przed Salmonellą należy dokładne myć owoce i warzywa przed spożyciem, a także pić tylko czystą wodę z pewnego źródła. Warto także poddać się szczepieniu przeciwko durowi brzusznemu. Szczepionka o nazwie Typhim Vi zapewnia nam odporność już po jednej dawce na okres około 3 lat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA