Niektóre produkty do jedzenia, takie jak mleko i mięso indyka, zawierają aminokwas tryptofan, który wykazuje właściwości wywołujące sen. Niestety, wśród pokarmów, które widnieją w jadłospisie większości z nas, są i takie, które mogą znacząco utrudniać zasypianie i wpływać na jakość snu.
Związek snu z jedzeniem
Jak zaznaczają eksperci, zarówno chodzenie spać głodnym, jak i przejedzonym nie jest dobre dla naszego organizmu, a na to, czy łatwo nam się zasypia i czy przesypiamy całą noc, budząc się rano wypoczęci, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest to, co jemy i pijemy przed pójściem do łóżka – kolacja ma niebagatelny wpływ na nasz sen i na to, czy następnego dnia będziemy wyspani, czy ledwo wygramolimy się z sypialni.
Znacie to uczucie, gdy po 8 godzinach snu czujecie się wyczerpani i cały dzień marzycie o tym, by wreszcie wrócić do domu i się położyć? Chociaż po niektórych produktach żywieniowych pozornie zaśniemy normalnie, sen będzie zakłócony, przez co rano obudzimy się zmęczeni, będziemy mieć problemy z koncentracją i sennością w ciągu dnia.
Czego więc powinniśmy unikać przed snem? Jakie jedzenie nie jest polecane na wieczór? Wyjaśniamy w galerii.
Zobacz też inne ciekawostki:
Jeśli zrobisz to badanie krwi, dowiesz się… kiedy umrzesz
To się zdarzyło naprawdę?! 7 najdziwniejszych przypadków śmierci na świecie
Źródło: Self.com
Kofeina
Znajdziemy ją nie tylko w kawie, ale też czekoladzie czy mocnej czarnej herbacie. Może zalegać w organizmie nawet przez 8 godzin sprawiając, że będzie nam trudniej zasnąć, a jeśli to się uda, sen będzie słabej jakości. W efekcie obudzimy się rano niewyspani.
Alkohol
Chociaż powszechnie sądzi się, że po alkoholu łatwiej jest zasnąć, tak naprawdę działa on podobnie jak kofeina: dłużej sprawia, że nie możemy osiągnąć głębokiego snu, częściej się wybudzamy i nie możemy w pełni wypocząć. Nie mówiąc o złym samopoczuciu następnego dnia…
Pikantne lub bardzo kwaśne potrawy
Te nie są polecane ze względu na ryzyko refluksu żołądkowego, który jest bardziej prawdopodobny podczas snu: gdy leżymy kwasowi żołądkowemu łatwiej jest przedostać się do przełyku, a kwaśne i pikantne jedzenie tylko to potęguje.
Cukier
Daje kopa energetycznego, co zdecydowanie nie jest dobre przed pójściem spać. Laura Manning, koordynator żywienia klinicznego na oddziale gastroenterologii w szpitalu Mount Sinai mówi, że jeśli chcemy zjeść coś słodkiego przed snem, to dobrze sięgnąć po kiwi lub wiśnie, które według najnowszych badań mogą przyczynić się do lepszego spania dzięki zawartości melatoniny i serotoniny.
Jeśli jednak chcemy zjeść inny owoc, najlepiej połączyć go z czymś białkowym, co pomoże organizmowi wolniej trawić cukier. Dzięki temu unikniemy nagłego skoku energii.
Potrawy trudne do strawienia
Niektóre pokarmy mogą wymagać dłuższego trawienia, wzmagają wzdęcia i gazy. Z tego powodu układ pokarmowy musi włożyć więcej wysiłku w ich strawienie, co może się w nocy skończyć nie tylko słabszej jakości snem, ale też bólami brzucha.
Mowa tu m.in. o brokułach i fasoli – możemy je oczywiście jeść, bo są pyszne i zdrowe, jednak do kolacji niech nam wystarczy nieduża porcja, zamiast cała miska.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!