Infekcje dróg moczowych dotykają wielu kobiet/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jesteś kobietą? Te choroby mogą dotknąć także Ciebie…

Kobiety w porównaniu do mężczyzn częściej odczuwają dolegliwości ze strony układu moczowego i płciowego. Główna przyczyna tkwi w odmiennej budowie tych układów. Cewka moczowa kobiet jest dużo krótsza niż mężczyzn, przez co bakterie mają łatwiejszy dostęp do ważnych narządów. Tam się rozwijają i wywołują infekcje, czego skutkiem jest ból, swędzenie i pieczenie.
/ 25.11.2011 13:12
Infekcje dróg moczowych dotykają wielu kobiet/fot. Fotolia fot. Fotolia

Przełamać wstyd

Kobiety wstydzą się wizyty u lekarza, często bagatelizują objawy i czekają aż problem minie. W wielu jednak przypadkach nieleczona infekcja może powodować poważne schorzenia wymagające długotrwałego leczenia, którego z łatwością można uniknąć poprzez szybką reakcję i wizytę u lekarza rodzinnego, czy ginekologa.

Swędzący problem

Swędzenie i pieczenie okolic intymnych, upławy oraz ból po współżyciu to najbardziej charakterystyczne objawy grzybiczego i bakteryjnego zapalenia pochwy. Czynnikami sprzyjającymi rozwój choroby są: młody wiek kobiety, zaburzenia miesiączkowania, stosowanie tamponów, płukanie pochwy preparatami do higieny intymnej oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Wiele kobiet myśli, że objawy można przeczekać lub z powodu wstydu ratuje się wyłącznie domowymi metodami, mając nadzieję, że po kilku dniach problem sam minie. Jedynym jednak wyjściem z sytuacji jest wizyta u ginekologa, który zaleci stosowanie, w zależności od źródła zapalenia, środków bakteriobójczych, grzybobójczych, odkażających lub przeciwzapalnych.

Równie dokuczliwe, dotykające w przeważającej części kobiety, są objawy zakażenia układu moczowego.

Charakterystyczne objawy to:

 • częste i nagłe parcie na pęcherz,
 • ból w okolicy podbrzusza,
 • pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
 • krwiomocz.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, należy jak najszybciej udać się do urologa lub lekarza pierwszego kontaktu, gdyż nieleczone zakażenie może doprowadzić do zapalenia nerek, którego głównym objawem jest wysoka gorączka i ból w okolicach nerek. Leczenie polega najczęściej na zastosowaniu odpowiednich antybiotyków, które przynoszą ulgę już po kilku godzinach.

By zapobiec nawrotom choroby:

 • warto zadbać o poziom higieny intymnej,
 • pić dziennie minimum 1.5 litra wody, najlepiej z dodatkiem cytryny
 • unikać wychłodzenia okolic intymnych.

Polecamy: Czy wiesz jak unikać zapaleń pęcherza?

Migrena to także domena kobiet

Innym schorzeniem dotykającym aż 10-15% populacji są migrenowe bóle głowy. Cztery razy częściej cierpią na nie kobiety. Pierwsze objawy są dostrzegalne zazwyczaj już przed 30. rokiem życia. Są to:

 • uporczywy, jednostronny ból głowy,
 • nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy,
 • nudności oraz wymioty.

 Czynnikami mogącymi nasilać objawy są:

 • nieprawidłowa dieta,
 • spożywanie kofeiny i alkoholu w nadmiernych ilościach,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • wahania temperatury i ciśnienia,
 • bierne i czynne palenie tytoniu.

Odpowiednio zdiagnozowane, przewlekłe postaci choroby można z powodzeniem leczyć środkami farmakologicznymi i odpowiednimi technikami relaksacyjnymi. Ważna jest też dokładna obserwacja organizmu, gdyż w wielu przypadkach można przewidzieć atak migreny i zapobiec lub złagodzić jego objawy.

Warto przeczytać: Czy pigułki hormonalne powodują infekcje pochwy?

Wizyta u lekarza uchroni przed następstwami choroby

W dobie szybkiego postępu medycyny i ułatwionego dostępu do odpowiednich placówek medycznych, lekceważenie wszelkich objawów wskazujących na nieprawidłowości w organizmie jest niezwykle ryzykowne. Musimy pamiętać, że większość chorób kobiecych zdiagnozowanych we wczesnej fazie jest w pełni wyleczalnych, a pozbycie się wstydu i wizyta u lekarza może uchronić nas przed przykrymi objawami i ewentualnymi powikłaniami.

Źródło: informacja prasowa/ps

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!