Boisz się porodu i chciałabyś lepiej przygotować do niego swoje ciało? A może jesteś świeżo upieczoną mamą, która chciałaby wrócić do formy? Wstań z kanapy i idź na jogę,
która ułatwia poród, poprawia kondycję, wycisza i uspokaja.
Fot. Depositphotos
Joga to ćwiczenia coraz chętniej wykonywane przez kobiety w ciąży i tuż po porodzie. Przyszłe mamy wybierają się na zajęcia po to, aby poprawić swoją kondycję fizyczną, ale także przygotować się do porodu. Joga nie tylko świetnie wpływa na mamę, ale także ma zbawienny wpływ na dziecko.
Joga znieczula
Badania przeprowadzone na Uniwesytecie w Bostonie wykazały, że ćwiczenia jogiczne poprawiają nasz nastrój i zmniejszają poziom stresu. Dzieje się tak, ponieważ joga obniża ciśnienie krwi, polepsza nasz sen, wpływa korzystnie na system trawienny oraz usuwa – poprzez oddech – zanieczyszczenia z organizmu. Ćwiczenia te poprawiają stan naszej wątroby, nerek czy serca, ale też korzystnie wpływają na samopoczucie, dodając energii. Ze względu na to, że kobiety coraz bardziej zwracają uwagę na swój wygląd oraz zdrowy styl życia i nawet w trakcie ciąży chcą być aktywne i piękne, popularne stały się zajęcia jogi dla przyszłych mam. Ćwiczenia te, choć nie są bardzo dynamiczne, pozwalają doskonale zadbać o kondycję. – Jogę można uprawiać w trakcie ciąży, ponieważ ma ona fantastyczny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy – mówi Karolina Bochenek, właścicielka Opener Klub Mam. – Ćwiczenia te zmniejszają poranne nudności, uelastyczniają ciało, pomagają w walce z bólem, ale też zwiększają szanse naturalnego porodu w terminie – dodaje Karolina Bochenek. Dzieje się tak, ponieważ joga ma pozytywny wpływ na układ rozrodczy i miedniczy przyszłych mam, co może znacznie ułatwić przebieg porodu. – Zajęcia są też dobre dla samego dziecka, ponieważ przepływ składników
odżywczych z krwioobiegu mamy do krwioobiegu dziecka podczas takich ćwiczeń jest zdecydowanie lepszy, a towarzyszący temu głęboki oddech matki pomaga w dotlenieniu płodu – mówi Karolina Bochenek, która w swoim klubie prowadzi zajęcia jogi. Odpowiedni sposób oddychania, który kobiety uczą się regulować na zajęciach, pozwala też szybciej urodzić niemowlę oraz działa jak znieczulenie, uśmierzając lub zmniejszając bóle. Korzystny wpływ ćwiczeń odczuwa się też po porodzie, ponieważ ich efekty utrzymują się przez wiele tygodni, a to pozwala znacznie łatwiej wrócić mamie do formy.
Ćwiczenia z maluchem
W gazetach widać coraz więcej gwiazd, które dwa tygodnie po porodzie chwalą się sylwetką szczuplejszą niż przed ciążą. Po porodzie kobiety chcą jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy i ujędrnić swoje ciało, by czuć się ze sobą dobrze i atrakcyjnie. Joga jest formą ćwiczeń, która szybko poprawia kondycję, nie przesilając organizmu, nie powodując zmęczenia i zbyt dużych napięć mięśni. Ćwiczenia można rozpocząć około sześć tygodni po porodzie. – Dla świeżo upieczonych mam wskazane są przede wszystkim delikatne ćwiczenia otwierające klatkę piersiową, która po trudach dnia codziennego często się zamyka, jak i pozycje wzmacniające mięśnie brzucha, odciążające kręgosłup oraz relaksujące i regenerujące ciało młodej mamy – mówi Karolina Bochenek. Zaletą jogi jest też to, że wybierając się na ćwiczenia nie musimy rozstawać się z swoim maluszkiem. Mamy czasami rezygnują z treningów, ponieważ nie mają na to czasu, lub nie chcą zostawiać w domu swojego dziecka. Coraz popularniejsze stają się więc się zajęcia, w których udział bierze zarówno mama, jaki i jej maluszek. – Joga z dzieckiem to zajęcia wzbogacone o wspólne ćwiczenia zbliżające jeszcze bardziej mamę i jej pociechę – mówi Karolina Bochenek. – Warto już od maleńkości zapoznawać dziecko ze zdrowym trybem życia. Później istnieje większe prawdopodobieństwo, że jako osoba dorosła samo w pełni świadomie będzie kontynuowało pozytywne nawyki – dodaje.
Dzieci uczestniczące w zajęciach jogi z mamami rozwijają się poprzez wspólną zabawę, która zapewnia im nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też doskonale stymuluje rozwój każdego z ich zmysłów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!