Kiedy i jak wyłania się stomię?

Stomię wyłania się na przykład w przypadku nowotworu jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Czym dokładnie jest stomia? Na czym polega wyłonienie stomii i jakie wyróżniamy jej typy?
/ 12.06.2014 13:01

stomia

fot. materiały kampanii „StomaLife. Odkryj stomię”

Czym jest stomia?

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Konieczność przeprowadzenia operacji jej wyłonienia może być spowodowana wieloma czynnikami, które szczegółowo powinien wyjaśnić lekarz prowadzący oraz pielęgniarka.

Kiedy wyłania się stomię?

Najczęściej jest konsekwencją występowania nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Do czego służy worek stomijny?

W przypadku nieprawidłowej pracy narządu chirurg wycina chory fragment i tworzy nową drogę wypróżniania znajdującą się na ścianie brzucha.

Od tego momentu wypróżnianie oraz wydalanie gazów odbywa się przez wyłonioną stomię. Ze względu na pominięcie zwieracza zamykającego ujście jelita nie ma możliwości kontroli wypróżnień i wydalania gazów, dlatego pacjent musi korzystać ze specjalnego worka stomijnego.

Zobacz też: O czym powinna pamiętać osoba żyjąca ze stomią?

Jakie wyróżniamy typy stomii?

Występują trzy typy stomii w zależności od zmian chorobowych, które spowodowały jej wyłonienie:

  • Ileostomia – tworzy się ją, gdy konieczne jest usunięcie całego jelita grubego. Wyłania się ją, wykorzystując do tego część jelita cienkiego, po prawej stronie brzucha.
  • Kolostomia – tworzona jest wtedy, gdy konieczne jest usunięcie części jelita grubego i/lub odbytnicy. W trakcie operacji jelito grube zostaje wyłonione na powierzchnię brzucha, by utworzyć z niego stomię. Końcowa kolostomia może być czasowa, gdy na przykład przywrócenie ciągłości jelita grubego w trakcie jednego zabiegu chirurgicznego, jest niebezpieczne dla pacjenta.
  • Urostomia – operacja wyłonienia urostomii prowadzi do utworzenia nowej drogi oddawania moczu z pominięciem pęcherza moczowego. Konieczność przeprowadzenia zabiegu w większości przypadków wynika z usunięcia pęcherza moczowego w wyniku choroby lub jego uszkodzenia. W czasie operacji chirurg wszczepia moczowody do wyizolowanego odcinka jelita. Jego jeden koniec zostaje zaszyty, a drugi wprowadzony na powierzchnię brzucha, gdzie zostaje utworzona stomia. Zwykle znajduje się po prawej stronie ciała.

fot. materiały kampanii „StomaLife. Odkryj stomię”

Zobacz też: Kampania "StomaLife. Odkryj stomię" – konferencja prasowa

Źródło: materiały kampanii „StomaLife. Odkryj stomię”/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA