Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? A może nie chodzisz do niego wcale? Z raportu Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” wynika, że 6% kobiet uczestniczących w ich badaniu nigdy nie była u tego specjalisty, a co czwarta uważa wizytę u ginekologa za zło konieczne. Dwukrotnie częściej niż do niego Polki chadzają do stomatologa. Może zatem nie ma się co dziwić, że w naszym kraju umieralność na raka szyjki macicy jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej...
„Moja żona zmarła mi na rękach”. Osierociła czwórkę dzieci, bo zaniedbała wykonanie jednego badania
Im szybciej, tym lepiej
Chyba wszystkim nam, kobietom, zdarza się odłożyć wizytę u lekarza, w tym u ginekologa, na później. Czasem z braku czasu, innym razem, bo wydaje nam się, że wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku i nie potrzebujemy żadnych badań. W rzeczywistości jednak są takie sytuacje, które powinny sprawić, że bez zwłoki popędzimy do specjalisty – i nie chodzi tu wyłącznie o niepokojące objawy.
Pamiętajmy, że w przypadku wielu chorób, w tym najgroźniejszych – nowotworów, liczy się czas. Im szybciej je zdiagnozujemy, tym łatwiej będzie je wyleczyć i powrócić do pełnej sprawności. Ta zasada dotyczy także sfery intymnej, dlatego regularne wizyty u ginekologa to bezapelacyjnie coś, czego każda z nas powinna przestrzegać. Bez wymówek.
W naszej galerii znajdziecie więc 5 sytuacji, które wymagają kontroli właśnie u tego specjalisty. Nie warto ich odkładać, jeśli więc was dotyczą, jak najszybciej umówcie się na wizytę!
Profilaktyka raka szyjki macicy
Objawy raka szyjki macicy
1. Brak miesiączki
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego (brak miesiączek, ich zbyt długie lub zbyt krótkie trwanie) to sygnał, że w organizmie dzieje się coś nie tak. W takiej sytuacji koniecznie umów się do ginekologa.
2. Rutynowa kontrola
Każda z nas powinna wybrać się do ginekologa przynajmniej raz w roku (jeśli nie męczą nas żadne niepokojące objawy). Na takiej wizycie kontrolnej poprośmy lekarza, jeśli sam o to nie zadba, o zbadanie piersi, badanie ginekologiczne i cytologię.
3. Potrzebujesz antykoncepcji
Jeśli zamiast prezerwatyw chcesz skorzystać z innego rodzaju antykoncepcji, koniecznie udaj się do lekarza. Ginekolog dobierze metodę odpowiednią dla ciebie.
4. Niepokojące objawy
Należą do nich m.in. upławy, swędzenie lub pieczenie strefy intymnej, ból w trakcie stosunku. Jeśli je zauważysz, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
5. Planowanie ciąży
Chcesz zostać mamą? Najpierw udaj się do ginekologa. Specjalista zbada cię i przepisze potrzebne suplementy, np. jod i kwas foliowy. Jeśli zaś myślisz, że już zaszłaś w ciążę, ginekolog rozwieje twoje wątpliwości i upewni się, czy faktycznie doszło do zapłodnienia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!