Kiedy iść do ginekologa – 5 sytuacji

Regularne wizyty u tego specjalisty mogą uratować nie tylko zdrowie, ale i życie!
Marta Słupska / 03.01.2018 13:19

Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? A może nie chodzisz do niego wcale?  Z raportu Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” wynika, że 6% kobiet uczestniczących w ich badaniu nigdy nie była u tego specjalisty, a co czwarta uważa wizytę u ginekologa za zło konieczne. Dwukrotnie częściej niż do niego Polki chadzają do stomatologa. Może zatem nie ma się co dziwić, że w naszym kraju umieralność na raka szyjki macicy jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej...

„Moja żona zmarła mi na rękach”. Osierociła czwórkę dzieci, bo zaniedbała wykonanie jednego badania

Im szybciej, tym lepiej

Chyba wszystkim nam, kobietom, zdarza się odłożyć wizytę u lekarza, w tym u ginekologa, na później. Czasem z braku czasu, innym razem, bo wydaje nam się, że wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku i nie potrzebujemy żadnych badań. W rzeczywistości jednak są takie sytuacje, które powinny sprawić, że bez zwłoki popędzimy do specjalisty – i nie chodzi tu wyłącznie o niepokojące objawy.

Pamiętajmy, że w przypadku wielu chorób, w tym najgroźniejszych – nowotworów, liczy się czas. Im szybciej je zdiagnozujemy, tym łatwiej będzie je wyleczyć i powrócić do pełnej sprawności. Ta zasada dotyczy także sfery intymnej, dlatego regularne wizyty u ginekologa to bezapelacyjnie coś, czego każda z nas powinna przestrzegać. Bez wymówek.

W naszej galerii znajdziecie więc 5 sytuacji, które wymagają kontroli właśnie u tego specjalisty. Nie warto ich odkładać, jeśli więc was dotyczą, jak najszybciej umówcie się na wizytę!

Profilaktyka raka szyjki macicy
Objawy raka szyjki macicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!