Kiedy masz cukrzycę, a planujesz ciążę...

Aby upewnić się, że Tobie i Twojemu dziecku nie brakuje potrzebnych składników pokarmowych, często rób badania krwi
Czy wiesz, że ciąża znacząco wpływa na przebieg cukrzycy? Przygotowanie chorej pacjentki do planowanej ciąży powinno trwać około 6 miesięcy.
/ 11.11.2010 00:15
Aby upewnić się, że Tobie i Twojemu dziecku nie brakuje potrzebnych składników pokarmowych, często rób badania krwi

Czy wiesz, że u pacjentek chorych na cukrzycę w I trymestrze ciąży obserwuje się poprawę tolerancji węglowodanów i zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę. Dzieje się tak, ponieważ płód w dużej mierze pobiera glukozę i aminokwasy od matki. W tym okresie w surowicy krwi ciężarnej poziom glukozy na czczo obniża się. W II i III trymestrze przemiana węglowodanów ulega pogorszeniu. Wtedy znacząco rośnie zapotrzebowanie ciężarnej na insulinę – w granicach 50–70 %, więc jej dawkowanie należy odpowiednio zwiększyć. W ostatnich tygodniach ciąży zapotrzebowanie to wyraźnie spada z powodu zwiększonego wydzielania insuliny przez płód. Podobnie jest bezpośrednio po porodzie.

Duży problem w prowadzeniu ciąży stanowią pacjentki z wysokim ciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniem funkcji nerek. Zagrożone są one znacznie częściej wystąpieniem takich powikłań jak wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, niedokrwistość, rzucawka czy przedwczesny poród.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA