Kiedy nogi nie pozwalają Ci zasnąć

Kiedy nogi nie pozwalają Ci zasnąć

Jeśli budzisz się w środku nocy z powodu pieczenia nóg, uczucia chodzenia mrówek pod skórą, czy innych podobnych ale trudnych do opisania dolegliwości, które zmuszają cię do poruszania nogami, to bardzo prawdopodobne, że cierpisz na tzw. zespół niespokojnych nóg (ZNN).
/ 28.10.2010 00:04
Kiedy nogi nie pozwalają Ci zasnąć

To bardzo tajemnicze, ale wcale nie tak rzadkie schorzenie charakteryzuje się dodatkowo przewlekłym zmęczeniem wynikającym z niewystarczającej ilości snu. Objawy nasilają się w czasie spoczynku.

Jak do tej pory nie udało się ostatecznie ustalić przyczyny tej choroby. Wiadomo, że schorzenie to występuje w ponad 60% rodzinnie. Zauważono również zwiększone występowanie ZNN w anemii z niedoboru żelaza, u kobiet w ciąży w ostatnim trymestrze (symptomy ustępują jednak po porodzie) oraz u osób starszych. ZNN może być również objawem poważniejszych ogólnoustrojowych schorzeń, takich jak cukrzyca, niewydolność nerek czy reumatoidalne zapalenie stawów. Również niektóre leki (np. antydepresanty) mogą wywoływać podobne objawy lub nasilać już istniejące dolegliwości.

Leczenie w pierwszej kolejności opiera się na terapii możliwych współistniejących schorzeń (np. cukrzycy). Ważna jest także zmiana stylu życia tzn. rezygnacja z alkoholu i napojów zawierających kofeinę oraz odpowiednia ilość snu. Jeśli te kilka prostych zasad nie przyczyni się do ustąpienia objawów, konieczne może się okazać leczenie farmakologiczne.

(kp/pk)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!