Co dzieje się, gdy migdałki ulegają przerostowi?
Powiększenie migdałków powoduje upośledzenie drożności dróg oddechowych i utrudnienie oddychania. W trakcie dnia chory może oddychać przez usta, a w nocy występuje zwiększone ryzyko chrapania i bezdechów sennych. Ból towarzyszący przełykaniu pokarmów lub zaburzenia słuchu mogą prowadzić do niepokojącej utraty masy ciała i nieposłuszeństwa w przypadku dzieci lub spadku wydajności w pracy u dorosłych.
Czas na zabieg
Wskazaniami do operacji są problemy ze spaniem lub epizody bezdechu w trakcie snu oraz częste infekcje uniemożliwiające prawidłowy rozwój i obecność szkolną u dziecka lub pracę w pełnym wymiarze godzin u dorosłych.Lekarz przed zabiegiem wykluczy inne przyczyny zaistniałych objawów, przeprowadzi pełne badanie laryngologiczne oraz diagnostykę w kierunku niedosłuchu, zmian rozrostowych oraz alergii.
Przeczytaj: Jaki wachlarz zabiegów oferuje laryngologia?
Pierwszy krok
Na początku pacjent przejdzie próby leczenia przyczynowego powiększenia migdałków. Stosowane będą antybiotyki oraz leki działające objawowo- przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Operacja migdałków podniebiennych
Gdy migdałki te mają zwiększone rozmiary wykonuje się tonsillektomię lub tonsillotomię. Tonsillotomia polega na zmniejszeniu rozmiarów migdałków tak, by mieściły się one za łukami podniebiennymi. Jest to technika skuteczna i bardzo korzystna jako że pozostała tkanka spełnia nadal funkcje obronne w organizmie. Tonsillektomia natomiast jest zabiegiem, w którym wyłuszcza się cały migdałek razem z torebką. Mamy wówczas pewność, że tkanka nie odrośnie, jednak z drugiej strony postępowanie takie obniża odporność ustroju.
Polecamy: Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?
Usunięcie trzeciego migdałka
W przypadku powiększenia trzeciego migdałka przeprowadza się adenoidektomię. W zależności od ośrodka stosuje się różne metody. Używa się łyżeczki chirurgicznej lub microdebridera z funkcją ssania. Niektórzy laryngolodzy kauteryzują tkanki zamiast wycinania. Krwawienie kontrolowane za pomocą gazików i kauteryzacji. Zabieg zawsze wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
W większości przypadków chory będzie oddychać lepiej, rzadziej chorować, a przebieg zakażeń będzie łagodniejszy. W rzadkich przypadkach migdałek może jednak odrosnąć, nie powinien jednak osiągać rozmiarów sprzed operacji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!