Zastanawiałaś się kiedykolwiek, nad tym, jaki ciężar i wysiłek musi pokonywać dzień w dzień Twój kręgosłup? Jeżeli nie to zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jednocześnie analizując własne postępowanie. Pomoże Ci to być może w uniknięciu wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a czasem nawet poważnych schorzeń kręgosłupa.
Komputer w pracy i w domu
W dzisiejszych czasach komputer jest chyba najbardziej powszechnym narzędziem pracy. Ułatwia on wykonanie wielu obowiązków, które lata temu pochłaniały ogromne ilości czasu. Teraz pracuje się lżej i szybciej. Pracownicy są bardziej wydajni i mają większe możliwości. Jednak praca siedząca przy komputerze jest najczęstszym powodem wielu poważnych dolegliwości kręgosłupa. Ale czy tylko w pracy narażasz swój kręgosłup na uszkodzenia? Przecież tak, jak prawie każdy, masz z pewnością w domu swój własny komputer, przed którym również spędzasz wiele godzin. Wszystko to doprowadza stan Twojej „podpory” do powstawania wielu nieprawidłowości i poważnych zmian. Po wstaniu od biurka masz spory problem, żeby się wyprostować, bolą Cię nadgarstki, plecy przeszywa dziwny ból i jesteś jakby trochę przygarbiona? Co możesz zrobić, aby ulżyć sobie w pojawiających się dolegliwościach, a przede wszystkim Jak powinnaś korzystać z komputera, tak żeby nie przyniosło to żadnych szkód dla stanu Twojego kręgosłupa? Zwróć uwagę, na to, na czym siedzisz pracując przy komputerze. Od tego jak ustawione i wyprofilowane będzie Twoje krzesło zależy głównie Twoja wygoda i kondycja kręgosłupa. Jakie powinno być najbardziej przystosowane i funkcjonalne krzesło do pracy przy komputerze?
- Powinno posiadać boczne oparcia, które pozwolą Ci, choć na chwilowe odciążenie kręgosłupa i poparcie rąk
- Konieczna jest regulacja wysokości krzesła, dzięki, której będziesz miała możliwość dostosowania jego wysokości do swojego wzrostu, tak, abyś mogła wygodnie w nim siedzieć i móc oprzeć całe stopy na podłodze tak, aby kolana były odrobinę wyżej od poziomu bioder.
- Na wysokości Twoich lędźwi, oparcie krzesła powinno posiadać niewielkie wybrzuszenie, które pozwoli Ci na utrzymanie w miarę prostej sylwetki podczas długiego siedzenia. Stąd, jeśli krzesło do pracy przy komputerze nie ma takiego wybrzuszenia zalecane jest wkładanie na tę wysokość małej poduszeczki lub zwiniętego kocyka. Odwrotnie, bo lekko wklęsłe powinno być wyżej, na poziomie Twoich kręgów piersiowych
- Siedzisko musi być wygodne i nieuciskające na Twoje uda
Komfort spania jest ważny nie tylko dla Twojego dobrego samopoczucia na następny dzień, ale także dla zdrowia Twojego kręgosłupa. Dlatego wybierając materac, decyduj się na ten średnio twardy, nie zbyt miękki, ani zbyt twardy, te nie wpływają korzystnie na kręgosłup. Gdy tylko zauważysz, że materac, na którym śpisz ma wygniecione wgłębienia i pojawiły się tak zwane „góry, doliny”, nie lekceważ tego, tylko wymień go na nowy. Tkwisz w mylnym przekonaniu, jeśli myślisz, ze spanie na dużych, puchowych poduchach uprzyjemni Ci sen i dobrze wpłynie na Twoją postawę. Nic bardziej nie szkodzi podczas snu, jak właśnie te olbrzymie miękkie i puchowe poduszki. Najzdrowszym rozwiązaniem jest wybór specjalnej poduszki ortopedyczno – korekcyjnej, która pozwoli Ci na najwłaściwszą pozycję głowy i kręgosłupa szyjnego w czasie snu. A jeśli do tej pory nie próbowałaś, to zmień to i zacznij spać w pozycji embrionalnej, czyli na boku. Jest to najwygodniejsza i najzdrowsza pozycja podczas snu. A rano, gdy się obudzisz, poleż sobie w łóżku i poprzeciągaj się. Od razu lepiej się poczujesz i wykonasz tym samym, choć nieświadomie gimnastykę poranną dla kręgosłupa. Inaczej w sytuacji, kiedy zrywasz się na równe nogi, bo zaspałaś … wtedy nie masz czasu na kocie grzbiety pod kołderką. Także z tego powodu dobrze jest nie „zarywać” nocy.
I pamiętaj, że …
- Chodzenie w butach na zbyt wysokim obcasie obciąża kręgosłup
- Stanie w miejscu, siedzenie w miejscu, czy dłuższe przebywanie ciągłe w każdej innej pozycji nie jest wskazane
- Wychodzenie po schodach wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na kręgosłup, dlatego czasem dobrze jest zrezygnować z wynalazku, jakim jest winda
- Zachowanie wyprostowanej sylwetki, pozwala uniknąć garbienia i jednoczesnej deformacji kręgosłupa
- Trzymanie słuchawki telefonu barkiem powoduje urazy
- Brak, aktywności ruchowej powoduje także szkodę dla kręgosłupa. Taki sam wpływ ma na niego zbyt szybko podejmowany wysiłek. Ćwiczenia powinny być regularne i rozpoczynane od najniższego stopnia trudności.
mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!