Klasterowy ból głowy - jak wygląda atak?

Klasterowy ból głowy - jak wygląda atak?
Najczęściej lokalizuje się jednostronnie w okolicy oczodołowej, za gałką oczną, lub skroniowej. Rzadziej w obrębie policzka lub szczęki. Raz zlokalizowany ból pojawia się praktycznie zawsze w tym samym miejscu podczas trwania choroby. Klasterowy ból głowy - sprawdź, co o nim wiesz!
/ 17.11.2010 00:03
Klasterowy ból głowy - jak wygląda atak?

Klasterowy ból głowy rzadko przemieszcza się na stronę przeciwną. Jest rozdzierający, wiercący i gwałtowny.Przede wszystkim charakteryzuje się bardzo dużym nasileniem. Tak dużym, iż nim dotknięci mogą zachowywać się nieracjonalnie, np. uderzając głową o ścianę. Dotknięci tym bólem opisują go jako „uczucie wypchania oka na zewnątrz”, „przebijanie oka świdrem lub pogrzebaczem”. W kolejnych napadach lokalizuje się tak samo.

Jak często pojawiają się napady?

Napady pojawiają się rzutami np. często przez kilka tygodni o tej samej porze dnia, po czym następuje długa przerwa. Pierwszy klaster (okres bólowy) utrzymuje się przeciętnie 6-12 tygodni, po czym następuje ustąpienie objawów na całe miesiące lub lata. Długość trwania okresu bólowego jest indywidualna oraz charakterystyczna dla danego pacjenta, najczęściej na początku choroby występują 1-2 klastery na rok. Niestety wraz z trwaniem pojawiają się częściej i na dłużej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA