Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace

Prezentujemy wyróżnione prace fotograficzne w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”. Uczestnicy konkursu byli zobowiązani do przesłania zdjęcie pomnika, który najlepiej oddaje cel kampanii, oraz odpowiedzenia na pytanie „Dlaczego należy oznaczać typ nowotworu piersi?”.

/ 10.12.2012 15:21 POWRÓT DO ARTYKUŁU
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
III miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Joanna Kanikowska. Rak piersi to grupa nowotworów, która powstaje w gruczole piersiowym. Jest to choroba niejednorodna, dlatego ważne jest oznaczenie rodzaju raka, ponieważ później następuje inne leczenie, właściwe do rodzaju nowotworu, a jego ważna klasyfikacja to: nowotwory hormonozależne, zapalne, potrójnie ujemne ER, PgR, HER2- ujemne, HER2-dodatnie. Warto oznaczać typ nowotworu, ponieważ: rodzaj guza wpływa na jego reakcję chemiczną, proponuje się konkretne leczenie dla konkretnych rodzajów nowotworów, rodzaj nowotworu wpływa na przebieg i rozwój choroby. Każda pacjentka u której zdiagnozowano rak piersi, powinna mieć oznaczony stan receptora HER2 jeszcze przed rozpoczęciem terapii. Możliwe wyniki stanu receptora HER2: • od zera do jednego plusa (0, 1+) – nie występuje nadekspresja receptora HER2, czyli pacjentka choruje na nowotwór „HER2-ujemny”; • dwa plusy (2+) – wynik niejednoznaczny – konieczne jest wykonanie dodatkowego badania metodą FISH (Fluorecencyjna Hybrydyzacja In-situ); • trzy plusy (3+) – występuje silna ekspresja receptora HER2, czyli pacjentka ma nowotwór HER2-dodatni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!