Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy nasz organizm jest osłabiony i podatny na wszelkie choroby. Skóra jest wysuszona i podrażniona. Wtedy też zaostrzają się zmiany wywołane przez AZS.
Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istnieją serie preparatów przeznaczonych specjalnie do skóry suchej i atopowej. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto sprawdzić, czy w ich składzie są substancje silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową.
Osobom z tego typu dolegliwościami polecane są specjalne preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które głęboko nawilżają i jednocześnie pomagają odbudować barierę ochronną skóry. Szczególnie wartościowe są te wzbogacone w mocznik oraz emolienty, czyli substancje o działaniu nawilżającym i intensywnie natłuszczającym, które tworzą na skórze film zapobiegający nadmiernemu parowaniu wody.
Zwróćmy uwagę, czy kosmetyk zawiera prebiotyk. Jest to substancja utrzymująca prawidłową mikroflorę skóry, zapobiegająca zakażeniom bakteryjnym. Doktor Henryka Dąbrowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva Derm w Warszawie zaleca unikanie w codziennej pielęgnacji mydeł i detergentów. Zwraca też uwagę na regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających co najmniej 2 razy dziennie, ponieważ zawarte w nich emolienty działają dobroczynnie ale tylko do 6 godzin. Ważne jest, by skóra atopowa była pielęgnowana odpowiednio i wyłącznie kosmetykami specjalnie do tego przeznaczonymi: począwszy od emulsji, olejków do kąpieli, poprzez balsamy, po regenerujące kremy pomagające w obudowie warstwy lipidowej.
Przy skłonnościach do AZS należy unikać długich, gorących kąpieli w wannie. O wiele zdrowszy będzie krótki, niezbyt gorący prysznic. Do mycia ciała warto użyć olejku myjącego 2 w 1 z linii Emoleum marki FLOSLEK Pharma. Łagodnie myje i pielęgnuje pozostawiając na niej delikatny film ochronny. Uzupełnia niedobór lipidów w warstwie ochronnej naskórka oraz łagodzi uczucie napięcia i szorstkości. Pieni się pod wodą. W skład olejku wchodzi olej słonecznikowy, olej morelowy oraz emolienty, czyli substancje o działaniu nawilżającym i delikatnie natłuszczającym.
Jeżeli zdecydujemy się na kąpiel w wannie, do mycia użyjmy emo-oleum do kąpieli. Płyn należy wlać podczas napełniania wanny wodą. Kosmetyk tworzy w wodzie delikatną emulsję, która łagodnie myje i natłuszcza skórę. Za dobroczynne działanie odpowiedzialny jest olej słonecznikowy, olej wazelinowy, oraz emolienty - odbudowujące płaszcz lipidowy. Po kąpieli na skórze pozostaje delikatny film ochronny, wszelkie podrażnienia są złagodzone a niedobór lipidów uzupełniony. Nie spłukujemy go.
Po kąpieli należy skórę jak najszybciej delikatnie osuszyć, przykładając ręcznik do ciała, nie szorując. Następnie koniecznie posmarujmy całe ciało balsamem. Idealny będzie lipidowy balsam z tej samej linii. Przynosi ulgę w podrażnieniach, zapobiega wysuszaniu i pękaniu naskórka. Powoduje zmniejszenie napięcia i suchości skóry. Jednocześnie zmiękcza ją i nawilża. Najważniejszymi składnikami preparatu są: mocznik, prebiotyk (stymuluje wzrost dobroczynnych bakterii skóry, pomaga w odbudowie bariery ochronnej, łagodzi uczucie pieczenia i swędzenia, olej migdałowy oraz wysoce oczyszczona forma lanoliny.
W przypadku łuszczenia się skóry lub pękania, warto sięgnąć po regeneracyjny krem ochronny. Pomaga w regulacji naturalnego procesu złuszczania i odbudowie warstwy lipidowej. Zapewnia także skuteczną ochronę przed nadmierną utratą wody Za powyższe działanie odpowiedzialne są: kompleks lipidowy, witamina E, witamina A, olej migdałowy i olej morelowy.
Do pielęgnacji skóry całego ciała i twarzy świetnie sprawdzi się krem nawilżający Emoleum. Intensywnie, głęboko i długotrwale nawilża, a także wygładza i uelastycznia podrażnioną i wysuszoną skórę. Zapobiega wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu naskórka. W składzie preparatu znajdują się: mocznik, kompleks lipidowy i sok z aloesu (aloe vera gel), który działa regenerująco, pobudza mechanizmy obronne skóry, głęboko nawilża.
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Kosmetyki do skóry atopowej Floslek
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!