Chory ośmiolatek sprawił, że Izraelczycy masowo zaczęli malować sobie na twarzach ciemne kropki. W akcję włączył się nawet tamtejszy Minister Obrony Narodowej! O co chodzi?
4 pierwsze sygnały, że powinnaś usunąć znamię na skórze!
Choroba, która naraża na drwiny i wyzwiska
Poznajcie Eraza – ośmioletniego chłopca, który mieszka w Izraelu. Eraz cierpi na chorobę genetyczną zwaną wrodzonym znamieniem melanocytowym. Objawia się ona pojawianiem się na całym ciele znamion, z których każde może być rakotwórcze. Choroba występuje bardzo rzadko – ma ją mniej niż 1% ludzi na świecie.
Eraz zmaga się nie tylko z potencjalnie groźną chorobą, ale też z drwinami i wyzwiskami innych ludzi, którzy nie akceptują jego niezwykłego wyglądu. Natrętne spojrzenia, wytykanie palcami czy niewybredne komentarze to dla niego codzienność. Co najbardziej przykre, przed wyśmiewaniem chłopca nie powstrzymują się nie tylko dzieci, ale też dorośli.
Pewnego dnia, podczas spaceru z mamą, Eraz został wyszydzony przez napotkaną kobietę oraz jej córkę. To wydarzenie przelało czarę goryczy. Zasmucona Ruthi, matka chłopca, opisała całą sytuację we wzruszającym wpisie na Facebooku.
Przyzwyczaiłam się do spojrzeń, szeptów i zainteresowania twoim wyglądem... ale wciąż miewam trudne momenty, w których ciężko jest mi to zrozumieć. Jak ludzie mogą wyśmiewać moje ukochane dziecko? (...) Przysięgam, chciałam uderzyć tą matkę w twarz, kiedy ta, razem ze swoją córką, naśmiewały się i drwiły z mojego synka
– napisała Ruthi.
Malujemy kropki!
Kobieta, poza wpisem, zamieściła na Facebooku także zdjęcie ze swoim synem. Ma na nim twarz pomalowaną w ciemne kropki, które symbolizują znamiona Eraza. Fotografia spodobała się tak bardzo, że szybko stała się hitem internetu: na znak solidarności z chorym chłopcem kolejne osoby przyłączały się do niecodziennego protestu, malując sobie kropki na twarzy i zamieszczając swoje zdjęcia w internecie. W akcję zaangażował się nawet Minister Obrony Narodowej Izraela, Moshe Yaalon, który także opublikował na Facebooku swoją fotografię z kropkami na twarzy.
A co Wy sądzicie o takiej walce z hejtem i wspieraniu chorych? Nam ten niezwykły protest bardzo się podoba!
10 faktów (i mitów) na temat czerniaka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!