Kto jest narażony na rozwój miażdżycy?

Większość wad wrodzonych wymaga korekcji jeszcze w wieku niemowlęcym
Czynników, które wpływają na rozwój miażdżycy jest kilka. Na szczęście na większość z nich mamy wpływ. Zobacz, jak zredukować ryzyko rozwoju choroby.
/ 07.03.2011 08:26
Większość wad wrodzonych wymaga korekcji jeszcze w wieku niemowlęcym

Miażdżyca jest chorobą, która może mieć podłoże genetyczne. Jedną z przyczyn przedwczesnej miażdżycy może być „rodzinna hipercholesterolemia” – czyli występowanie w rodzinie podwyższonego stężenia cholesterolu.

Przyczyną powstawania blaszki miażdżycowej jest również palenie papierosów. U palaczy częściej dochodzi do zawałów i udarów mózgu. Duży wpływ na rozwój choroby ma dodatkowo występowanie otyłości. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, występująca częściej u mężczyzn. Wykazano, że przekroczenie należnej masy ciała o 15 % wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia nie tylko miażdżycy, ale i nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Chroniąc się przed miażdżycą nie zapominaj również o aktywności fizycznej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA