Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?

Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?

Zachorować na raka endometrium mogą wszystkie kobiety, jednak na uwagę zasługują panie z grup zwiększonego ryzyka. Do klasycznych czynników ryzyka zachorowania na raka endometrium należą: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wczesny początek miesiączkowania oraz późna menopauza.
/ 20.12.2010 17:49
Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?

Rak endometrium występuje najczęściej u kobiet po menopauzie, w wieku 55-70 lat. Jednak pierwsze czynniki ryzyka występowania raka endometrium ujawniają się już w młodości, np. wczesny początek miesiączkowania. Rak endometrium jest nowotworem hormonozależnym. Oznacza to, że na jego rozwój w przeważającej części wpływają zmiany i zaburzenia hormonalne odbywające się w organizmie kobiety. Uważa się, że u podłoża rozrostu endometrium (w tym raka endometrium) leży nadmierna stymulacja estrogenowa. Wszelkie sytuacje sprzyjające długotrwałemu hiperestrogenizmowi, jak wspomniany wyżej długi czas miesiączkowania czy otyłość, zwiększają ryzyko raka endometrium. Szczególnie narażone na wystapienie raka endometrium są nieródki, czyli kobiety które przez cały okres płodności nie zaszły w ciążę. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, przebyte napromienianie miednicy mniejszej, a także stosowanie hormonalnej antykoncepcji i leczenie raka sutka agonistami receptora estrogenowego (np. tamoxifenem).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!