Kwiaty składnikiem leków przeciwnowotworowych

Kwiaty składnikiem leków przeciwnowotworowych/fot. Fotolia fot. Fotolia
Naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia badań klinicznych z użyciem wyciągu z kwiatu ziemowitu jesiennego. Ekstrakt ten byłby stosowany szczególnie w leczeniu guzów. Kolchicyna, bo tak nazywa się główny składnik wyciągu, hamowała wzrost, a nawet całkowicie eliminowała pewne postacie nowotworów u myszy – donosi BBC.
/ 16.09.2011 12:20
Kwiaty składnikiem leków przeciwnowotworowych/fot. Fotolia fot. Fotolia

Wyniki badania zostały wyróżnione podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki w Bradford. Zespół naukowców prowadzących eksperyment z Institute for Cancer Therapeutics (ICT) na Uniwersytecie w Bradford zamieścił jego wyniki w magazynie Cancer Research.

Kwiat ziemowitu jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Odpowiada za nie składnik kolchicyna, która znajduje zastosowanie w medycynie za sprawą swoich właściwości przeciwnowotworowych.

Ale związek ten ma również silnie toksyczne właściwości, więc jego stosowanie w medycynie jest ograniczone. Obecnie naukowcy z Instytutu zmodyfikowali cząsteczkę kolchicyny, która uaktywnia się dopiero w momencie dotarcia do komórek guza. W tym momencie niszczy ona naczynia krwionośne zaopatrujące guz w różne składniki odżywcze, doprowadzając do jego obumarcia.

Zmodyfikowana cząsteczka kolchicyny posiada dołączone białko, które czyni ją nieszkodliwą dla organizmu. Enzymy produkowane przez komórki guza wchodzą w kontakt z białkiem i uwalniają je, aktywując kolchicynę.

Przeprowadzone na myszach testy przedkliniczne okazały się zaskakującym sukcesem. Bardzo istotnym faktem okazała się skuteczność działania kolchicyny w reakcji z komórkami guzów litych, które jako jedyne produkują enzym zdolny uaktywnić związek. Dzięki temu inne tkanki organizmu mogą zostać nienaruszone.

Naukowcy mają nadzieję, że jeśli związek pomyślnie przejdzie testy kliniczne, będzie mógł być stosowany obok istniejących obecnie metod leczenia nowotworów.

Przewodniczący badania profesor Patterson twierdzi: ,,Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do potencjalnych możliwości naszego eksperymentu, natomiast musimy być ciągle bardzo ostrożni, bowiem przeprowadziliśmy dopiero testy w laboratorium”.

Polecamy: Kwiatoterapia - przyjemne leczenie kwiatami

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA