Kobiety bardzo często borykają się z problemem opuchniętych, zmęczonych nóg, pajączków czy żylaków. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pomogą ci pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami!
fot. Fotolia
1. Pamiętaj o aktywności fizycznej
Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, szczególnie polecane są spacery, pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Jeśli Twoja praca ma charakter stojący lub siedzący – pamiętaj, aby podczas swoich zawodowych raz na jakiś czas ruszać palcami, napinać i rozluźniać łydki. Możesz również podstawić pod nogi karton lub niski taboret. Pamiętaj, żeby nie zakładać nogi na nogę – to prowadzi do ucisku żył.
2. Właściwa dieta to podstawa
Przede wszystkim należy unikać pokarmów powodujących zaparcia, czyli:
- cukru,
- tłustego mięsa,
- produktów przetworzonych zawierających dużo węglowodanów, np. makaronu, białego pieczywa itp.
Należy stosować dietę urozmaiconą, bogatą w owoce, warzywa i błonnik. Szczególnie ważna w doborze pokarmów jest dużą zawartość witaminy C i rutyny, uszczelniających naczynia krwionośne oraz przeciwutleniaczy ( witamina A, E, flawonoidy ), witamin z grupy B oraz PP. Najlepszym źródłem takiej diety jest:
- papryka,
- pietruszka,
- owoce cytrusowe,
- kasza gryczana,
- tłuste ryby i orzechy”.
3. Pomyśl o odpowiedniej suplementacji
Warto wspomóc żyły od środka stosując preparaty zawierające zmikronizowaną diosminę lub kasztanowiec. Dodatkowo ukojenie przyniesie wmasowanie w skórę nóg żeli lub kremów zawierających wyciągi z heparyny oraz arniki i kasztanowca, które uszczelnią naczynia i podziałają kojąco.
4. Pozwól sobie na odpoczynek
Mając w pamięci dobro swoich nóg - znajdź 15 minut na leżenie z uniesionymi nogami. Oprzyj je o ścianę, łóżko, poduszki. W ten sposób usprawniasz przepływ krwi. Odpoczywaj, leżąc na lewym boku, co umożliwia swobodne krążenie krwi.
5. Stosuj odpowiednio dobrane artykuły przeciwżylakowe
Jeśli nie jesteś w stanie w pracy wygospodarować chwili na wykonanie kilku ćwiczeń, zaopatrz się w specjalną odzież przeciwżylakową, z tzw. stopniowanym uciskiem. Mogą to być rajstopy, pończochy, a nawet podkolanówki. Mechanicznie uciskają wypychając całą krew w górę, nie dopuszczają do poszerzania żył i sprawiają, że pod koniec dnia nogi nie bolą, są „lekkie” i nie puchną”.
6. Unikaj rozgrzewania i opalania
Chociaż sezon letni już za nami, na przyszłość warto wiedzieć, że słońce nie jest przyjacielem kobiety borykającej się z problemem opuchniętych nóg z tendencją do żylaków. Dodatkowo powinnaś unikać bardzo ciepłych kąpieli, sauny, depilowania nóg gorącym woskiem oraz solarium. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się i krew zaczyna zalegać, a małe naczynka pękają.
7. Regularnie rób masaż
Szczególnie dobrze działa masaż nóg polegający na polewaniu ich strumieniem zimnej wody. Pamiętaj, aby przesywać strumień wody od stóp w górę, stosując na zaminę zimną i ciepłą wodę (masaż zawsze należy zakończyć zimną wodą). Możesz również masować stopy, co usprawni krążenie.
O problemach z żylakami czytaj też na naszym forum medycznym.
Na podstawie materiałów prasowych Aflavic C Liquid
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!