Poranne mdłości, wymioty, uleganie zachciankom, częste spożywanie słodyczy, prowadzą do zwiększenia ryzyka rozwoju próchnicy. Zamiast sięgać po kolejny batonik, przyszłe mamy powinny raczej zjeść słodki owoc, a najlepiej warzywa.
Klinika Orident prowadzi stały program edukacyjny dla przyszłych mam. Obejmuje on nie tylko leczenie, ale i profilaktykę. „Chcemy dbać o zdrowie zębów mamy i jej nienarodzonego dziecka, bo już w tej fazie rozwoju można na nie wpływać, dlatego program dla mam obejmuje także spotkania edukacyjne dotyczące dbania o jamę ustną niemowlęcia” – mówi właścicielka Orident. „Próchnica to choroba bakteryjna, którą możemy przenieść na dziecko, np. całując je w usta. To dlatego, kiedy w domu pojawia się mały człowiek, wszystkie osoby w jego otoczeniu powinny mieć zdrowe zęby. Bo całowanie, oblizywanie smoczków, łyżeczek, itd. to potencjalne drogi zarażania próchnicą. A przecież każda mama chce przed nią swoje dziecko uchronić” – dodaje.
Leczenie zębów w czasie ciąży - Orident radzi
Jeśli jesteś w ciąży i:
- odczuwasz ból zęba
- odczuwasz ból podczas jedzenia słodyczy
- cierpisz na nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno
- obserwujesz krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania
- wyczuwasz na dziąsłach zgrubienia w postaci guzów
- zauważasz szybsze niż zwykle powstawanie kamienia nazębnego
- masz nieprzyjemny zapach z ust
Leczenie zębów w czasie ciąży - obalamy mity
Mit 1: Podczas ciąży nie wolno leczyć zębów
Podczas ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby (choroby dziąseł kilkakrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka). Zabiegi powinny jednak być przeprowadzane przez odpowiednio wyposażonych i przygotowanych specjalistów.
Mit 2: Podczas ciąży nie wolno stosować znieczulenia
Pacjentki w ciąży mogą przyjmować znieczulenie miejscowe, muszą tylko poinformować lekarza, że oczekują dziecka (lekarz wybierze bezpieczny środek znieczulający).
Mit 3: Podczas ciąży nie wolno leczyć zębów kanałowo
Leczenie kanałowe nie jest wskazane w czasie ciąży (ze względu na kontrole radiologiczne), w razie konieczności przeprowadzenia takiego zabiegu można go wykonać np. przy wykorzystaniu neutralnego dla zdrowia endometru.
źródło: Materiały prasowe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!