Zanim Fenicjanie wynaleźli mydło, do masażu i perfumowania ciała wykorzystywano naturalne olejki. Gdy poznano lecznicze właściwości ziół i innych roślin, pojawił się nowy cel stosowania olejków czyli łagodzenie różnych dolegliwości ciała. Z liści, korzeni, kory, nasion lub kwiatów wielu roślin otrzymuje się naturalne olejki aromatyczne, po które warto czasami sięgnąć. Olejki aromatyczne mają zbliżone właściwości lecznicze jak roślina, z której wyodrębniono lotne substancje. Olejki aromatyczne wchłaniają się przez skórę a następnie rozchodzą się po organizmie. Poznaj rodzaje i lecznicze właściwości niektórych olejków aromatycznych.
Fot. Despositphotos
Rumianek rzymski
Olej z rumianku rzymskiego otrzymuje się w wyniku destylacji kwiatów. Olejek działa przeciwzapalnie i uspokajająco. Jest to również substancja przeciwgrzybicza. Olejek z rumianku rzymskiego jest dobrze tolerowany przez skórę. Ten rodzaj olejku bywa pomocny w zasypianiu. Poleca się go w okresie wyrzynania zębów u dzieci.
Lawenda
Olejek lawendowy działa antyseptycznie, ochronnie i chłodząco. Ma właściwości przeciwbólowe dlatego jest stosowany w katarze, kaszlu, grypie lub zapaleniu zatok. Stosowany do inhalacji oczyszcza nozdrza i drogi oddechowe. Dodanie olejku do kąpieli relaksuje i ułatwia zasypianie.
Mirra
Olejek mirrowy poprawia oddychanie. Ma działanie wykrztuśne i antyseptyczne. Działa pobudzająco na układ pokarmowy. Masaż z użyciem olejku mirrowego pomaga na wzdęcia. Kąpiel z dodatkiem olejku ma udział w leczeniu upławów. Olejek mirrowy bywa stosowany w wyciszaniu stresu oraz leczeniu depresji.
Drzewo herbaciane
Olejek herbaciany działa silnie antyseptycznie. Jest stosowany w leczeniu grzybic i trądziku, ponieważ łatwo przenika prze skórę i niszczy bakterie beztlenowe, które są odpowiedzialny za powstawanie zmian trądzikowych. Olej z drzewa herbacianego dodany do kąpieli leczy zapalenie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. W przypadku kaszlu zaleca się wykonanie inhalacji z dodatkiem olejku herbacianego.
Róża
Olejek różany działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Wspaniale regeneruje wysuszony naskórek. Olejek różany dobrze działa na wątrobę, woreczek żółciowy i krążenie. Jest również afrodyzjakiem, który poprawia libido u mężczyzn i kobiet. Inne działanie olejku różanego to ukojenie nerwów.
Żywica olibanowa
Olejek ż żywicy olibanowej działa uspokajająco. Pomaga usunąć nadmiar śluzu z układu oddechowego. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Stosując olejki aromatyczne pamiętaj!
- Nie stosuj olejku aromatycznego do masażu noworodka (można powyżej 2. miesiąca życia).
- Nie stosuj olejku aromatycznego wewnętrznie.
- Olejek wykorzystuj do kąpieli, inhalacji, masażu lub odświeżania powietrza.
- Przed aplikacją olejku na skórę, rozcieńcz go. Wykonując masaż zmieszaj 3 krople olejku aromatycznego z 4 łyżkami oleju podstawowego np. migdałowego.
- Jeśli chcesz wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku aromatycznego- przed dodaniem go do wody połącz olejek z 15 ml mleka.
-
Chroń olejki aromatyczne przed światłem i wysoką temperaturą.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!