Lek na SM - jak działa?
Nowoczesna terapia polega na stosowaniu naramiennych plasterków nasączonych 3 peptydami mieliny, substancji tworzącej osłonki włókien nerwowych. To właśnie one ulegają uszkodzeniu w przebiegu stwardnienia rozsianego, przyczyniając się do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.
Niestety nie wiadomo dokładnie dlaczego tak się dzieje. Uważa się, że jest to efekt wadliwej reakcji układu odpornościowego, który (podobnie jak w reakcji alergicznej) zaczyna produkować przeciwciała przeciwko własnym osłonkom mielinowym.
Lek na SM - jakie są prognozy?
Opracowana przez polskich naukowców nowoczesna terapia może być przełomem w leczeniu stwardnienia rozsianego. Choć na razie przeprowadzono próby wyłącznie na grupie pacjentów, terapia wydaje się przynosić pozytywne skutki. Daje to nadzieję setkom tysięcy osób nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Czytaj też:
Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane?
Kiedy zawroty głowy mogą świadczyć o SM?
O czym świadczą bóle kolan?
Kiedy zawroty głowy mogą świadczyć o SM?
O czym świadczą bóle kolan?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!