Lekarze i pacjenci są nie do końca poinformowani...

Lekarze i pacjenci są nie do końca poinformowani...
Lekarze i pacjenci są niekiedy nie do końca informowani, żeby nie powiedzieć oszukiwani, co do skuteczności działania leków. Niektóre firmy farmaceutyczne nie publikują bowiem negatywnych wyników badań na temat produkowanych przez siebie specyfików.
/ 17.11.2010 00:01
Lekarze i pacjenci są nie do końca poinformowani...

W artykule opublikowanym na łamach magazynu British Medical Journal podawany jest przykład leku antydepresyjnego – reboksetyny. Firma wytwarzająca reboksetynę utrzymuje, że jest ona skuteczna w leczeniu ciężkich depresji oraz niektórych zaburzeń lękowych. Jednak odrzucenie leku przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków wywołało falę wątpliwości, co do jej prawdziwego działania. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Jakości i Efektywności w Opiece Medycznej postanowili na własną rękę przeprowadzić ocenę skuteczności reboksetyny. W tym celu przeanalizowali oni 13 badań klinicznych, w tym 8 wcześniej niepublikowanych, na temat tego antydepresanta. Wyniki wskazują, że tak naprawdę reboksetyna nie różnie się efektywnością od placebo, jeśli chodzi o ilość pozytywnych reakcji oraz osiąganie remisji przez pacjentów. Co więcej w porównaniu z innymi lekami antydepresyjnymi reboksetyna wypada zauważalnie gorzej. Dodatkowo większa ilość osób leczonych tą substancją doświadczyła różnych efektów ubocznych w porównaniu z chorymi przyjmującymi placebo lub inne antydepresanty. Naukowcy zwracają naszą uwagę na dużą wybiórczość przy publikacji danych o lekach, w których wyolbrzymiane są pozytywne cechy przy jednoczesnym maskowaniu możliwych działań niepożądanych. Reboksetyna nie jest jedynym przykładem na tego typu działanie. Jeden z gigantów farmaceutycznych musiał, także swego czasu tłumaczyć się z zatajenia pewnych informacji o innym leku antydepresyjnym – Seroxacie oraz leku na cukrzycę Avandii. Jak podkreślają naukowcy, wszystko to stwarza konieczność prawnego zmuszenia producentów leków do publikowania kompletu badań klinicznych, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Źródło: BBC News/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA