Ogólnie rzecz biorąc, konkluzją nadrzędną z wszystkich badań nad zdrowotnym oddziaływaniem jedzenia jest olbrzymie znaczenie spożywania produktów nieprzetworzonych. Ludzie jadający pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, dużo warzyw, ziaren i mięsa zamiast wędlin, mają lepszą kondycję pod każdym względem.
Obieranie owoców i warzyw ze skórki oraz niejadanie błonek i twardszych elementów to największe marnotrawstwo dobroczynnych substancji – bioflawonoidów czy witamin.
Każda dodatkowa porcja „zielonych” pokarmów dziennie zmniejsza nasze ryzyko zawału o cztery procent, łosoś trzy razy w tygodniu to już 24% mniejsze ryzyko choroby serca, zaś 100 g orzechów dziennie to zagrożenie 30% mniejsze.
Z kolei pokarmy z wysokim poziomem kwasu foliowego skutecznie chronią przed chorobą Alzheimera – fasola, zarodki pszenne, wątróbka, wołowina, szparagi i szpinak mogą ograniczyć ryzyko starczej demencji aż o 60%!
Poza bogactwem odżywczym nieprzetworzonych pokarmów, ich dodatkową zaletą jest wspaniale zharmonizowana kompozycja – poszczególne składniki wspomagają wzajemne przyswajanie i są o wiele bardziej skuteczne niż dobijanie sobie mikroelementów czy witamin preparatami z apteki. Wracając znów do cudownego jabłka - związki fitochemiczne zawarte w skórce w połączeniu z miąższem są najlepszym antynowotworowym zabezpieczeniem.
Agata Chabierska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!